Přeprava tekutin v letadle

Přeprava tekutin v kabinovém zavazadle

 

Sáček na přepravu tekutin

Sáček na přepravu tekutin

Pomýšlíte, že byste si z dovolené přivezli drahé archivní víno nebo třicetiletou whiskey a máte strach, že by se lahev mohla vlivem ne příliš šetrné manipulace letištního personálu se zavazadly rozbít? Určitě vás proto napadne, vzít si onu lahvinku raději s sebou do kabiny letadla a po celou dobu o ni starostlivě pečovat. Jenže ejhle! Váš poklad skončil v nekompromisní konfiskaci pracovníků letištní bezpečnostní kontroly a vám zůstaly jen oči pro pláč a smutný pohled na účtenku s vyčíslením horentní sumy za exkluzivní nápoj. Proč k takovému neštěstí došlo ozřejmíme v následujících odstavcích.

Dne 17. říjná 2006 bylo v Úředním věstníku Evropské unie vydáno nařízení, které omezuje množství tekutin, gelů a materiálů podobné konzistence přepravovaných v kabinových zavazadlech cestujících. Důvodem k opatření bylo zvýšené riziko použití tekutých výbušných materiálů při výrobě výbušných konstrukcí.

Nařízení uvádí, že se omezení vztahuje na kapaliny, gely, parfémy, pasty, směsi kapalin a pevných látek, obsah nádob pod tlakem a ostatní látky podobné konzistence. Uvedené látky lze na palubě letadla přepravovat pouze za určitých podmínek. Ty praví, že žádné balení nesmí být většího objemu než 100ml a všechna taková jednotlivá balení musí být uschována v průhledném plastovém pytlíku, který navíc musí být opakovaně uzavíratelný a jehož objem je maximálně 1 litr. Současně platí, že předměty uložené v pytlíku se do něho musí pohodlně vejít. Každý pasažér pak smí přepravovat jediný takovýto pytlík. Provokativní cestující si proto jistě s oblibou zabalí do sáčku devět 100ml lahviček od čehosi a naplní je minerálkou, aby mohl tvrdit, že žádná pravidla neporušuje.

Výjimky z přísných pravidel


Naštěstí se nemusí nikdo obávat, že by to s onou omezenou přepravou tekutin bylo až tak vážné. Platí totiž řada výjimek, díky kterým si přes výše uvedené budeme moci do kabiny vzít klidně i půllitrovou plastovou láhev s naší tolik milovanou limonádou. Mimoto, že omezení neplatí pro zdravotní a dietní potřeby nutné pro průběh cesty, včetně jídel pro děti, neplatí rovněž ani pro veškeré tekutiny a gely, které byly zakoupeny v prostorech letiště za bezpečnostní kontrolou. Ano řeknete si, že za bezpečnostní kontrolou žádné obchody nejsou. Na většině civilizovaných letištích jsou však cestujícím k dispozici automaty na nealkoholické nápoje, které přijímají jak domácí měnu, tak eura. Výjimka se vztahuje i na předměty zakoupené v duty free obchodech za pasovou kontrolou. V těch se již výběr neomezuje jen na půllitrové láhve s nealko nápojem, ale nabízí velmi pestré spektrum světově proslulých destilátů, lihovin a likérů. Abyste se však nedostali do křížku s bezpečnostní kontrolou, dbejte na to, aby byla vámi zakoupená lahev prodejcem řádně zabalena v igelitovém obalu s přiloženým dokladem o nákupu.

Samozřejmě, pokud nechcete mít s přepravou tekutin byť sebemenší starosti, kupte si váš oblíbený mok například až na palubě letadle nebo ve vaší cílové destinaci. Pokud si chcete ale dovézt vzácnou lahev s nápojem ze zahraničí, raději ji obalte ručníky a uložte do kufru, který si před odletem necháte odbavit.

 

Publikováno: 15.07.2008
Aktualizováno: 23.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Přeprava tekutin v letadle

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejhledanější rady na cesty

S čím vás nepustí na palubu letadla Vzhledem k povaze teroristických út...
S čím vás nepustí na palubu letadla
Přeprava tekutin v letadle Pomýšlíte, že byste si z dovolené přivezli d...
Sáček na přepravu tekutin
Odbavení zavazadel Zavazadlo se přijímá (a následně odbavuje) v den ces...
Cestující čekající na odbavení zavazadel
Jak se na dovolené nedostat do problémů? Ať už cestovatel vyráží do ciz...
La Digue, pláž Anse Source d'Argent
Noční můry dovolených Dovolená je doba, kterou si chce každý člověk v k...
Noční můry dovolených
Strach z létání letadlem Létání se stalo běžnou součástí našeho každode...
Letadlo v bouři

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist