Jak se na dovolené nedostat do problémů?

Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay

Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay

Ať už cestovatel vyráží do ciziny aktivně objevovat přírodní a kulturní krásy naší planety, nebo se jen vydává na pobytový zájezd do přímořského letoviska, v každém případě by se ve vlastním zájmu měl alespoň zběžně seznámit se společenskými pravidly a základními normami, platnými v cílové destinaci. Nikde na světě totiž neznalost zákona neomlouvá a vždy je lepší být dopředu informován o hrozících nebezpečích, než zpětně řešit důsledky neuvážených činů. Následující článek vás zpraví o několika rizicích, která na turisty číhají v cizích krajích.

 

Drogy a alkohol

 

Opravdu závažným těžkostem budou turisté čelit při nerespektování pravidel v zemích s represivní drogovou politikou. Drakonickými tresty za držení a užívání jakýchkoliv návykových látek je z turisticky nejatraktivnějších zemí nechvalně proslulé zejména Thajsko. Pokud u vás policie objeví cigaretu marihuany a vyváznete pouze s tučnou pokutou, můžete mluvit o obrovském štěstí. Jestliže takové štěstí mít nebudete, strávíte i několik měsíců za mřížemi. Ještě mnohonásobně tvrdší jsou samozřejmě tresty za tvrdé drogy, jak ostatně dokládá mediálně známý případ Radka Hanykovicse a Emila Novotného, dvou Čechů, které thajský soud v polovině 90. let poslal za pašování heroinu do vězení na 50 let. V Thajsku i některých dalších asijských a afrických zemích s přísnou legislativou hrozí za drogové delikty i trest smrti. V mnoha zemích je nutné respektovat rovněž nařízení, týkající se konzumace alkoholu. Přestože muslimům jejich víra alkohol zapovídá, obrovské ekonomické síle cestovního ruchu nelze vzdorovat, a tak si i v turisticky vyhledávaných muslimských zemích mohou návštěvníci dopřát ostřejší nápoje. Musí však respektovat pravidla, především přísný zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech. Jinak se turistovi může stát, že skončí v policejní cele, ani se nenaděje. Ještě přísnější pravidla platí během postního měsíce ramadánu. Pokud jde o nemuslimské země, pít alkohol na veřejných místech je zakázáno na většině území Spojených států amerických a stejná omezení platí i v Indii.

 

Záludnosti opalování - tanga a nahoře bez

 

Pobyt na pláži, zasvěcený opalování a koupeli v mořských vlnách, bývá mnohdy tou hlavní náplní dovolené. Proto nelze nezmínit potenciální problémy, do kterých se mohou turisté v některých populárních destinacích dostat, nebudou-li respektovat tamní obyčeje. Kontroverze se točí především kolem plavek, respektive kolem toho, jaké části těla musí být při opalování zahaleny. Nejpřísnější pravidla globálně platí v muslimských zemích, které však nelze vnímat jako monolit, pravidla se liší nejen stát od státu, ale i na různých místech jednotlivých zemí. Obecně lze říci, že čím více turisticky otevřená konkrétní země je, tím benevolentnější nároky na plážový dress code klade. Ve všech muslimských zemích, ať už v blízkovýchodním regionu či jihovýchodní Asii, i v dalších státech s konzervativnějšími zvyky, tedy například v Thajsku, by se dámy měly rozhodně vyvarovat opalování nahoře bez na veškerých veřejných plážích. Rovněž zapomeňte na tanga. V nejoblíbenějších turistických oblastech Turecka či Thajska platí benevolentnější pravidla a opalování nahoře bez je zde možné, avšak pouze u hotelového bazénu, na soukromých plážích či plážích vyhrazených cizincům. Pro úplnost dodejme, že USA jsou v této otázce velmi striktní a na řadě pláží jsou zakázána tanga i opalování nahoře bez.

 

Vývoz suvenýrů a fauny & flóry

 

Dostat se nevědomky do problémů můžete i v případě, že se rozhodnete si z dovolené přivézt nějaký drobný upomínkový předmět, ať už vylovený z moře, sebraný na pláži nebo zakoupený na tržišti. Například při cestě z Egypta vám přísní celníci mohou na rozloučenou napařit 500 dolarovou pokutu, pokud u vás objeví korály či mušle. Obecně je nutné si vždycky dávat pozor na výrobky z želvích krunýřů a jiných živočišných schránek. Pro jistotu nakupujte suvenýry v obchodech, kde jsou vám schopni dát stvrzenku. Bez patřičného povolení je samozřejmě zakázáno vyvážet ohrožená zvířata i rostliny, o čemž se přesvědčil již před takřka osmi lety jeden Čech, který za pašování vzácných plazů strávil v australském vězení 3 měsíce, což byl ještě mírný trest, uvážíme-li, že mu hrozilo až 10 let natvrdo plus pokuta přes 100 tisíc australských dolarů. Známá je i kauza dvou českých vědců, obviněných na Novém Zélandu z nepovoleného pokusu o vývoz orchidejí. Do Česka doputovali bez orchidejí a lehčí o 7,5 tisíce novozélandských dolarů. Kromě přírodního bohatství podléhá pravidlům i vývoz kulturních statků. Například z Řecka nelze bez povolení vyvážet žádné starožitnosti.

 

Fotografování na zakázaných místech

 

Značně si mohou zavařit neukáznění turisté, nerespektující zákaz fotografování. Zákaz pořizovat obrazový záznam bývá obvykle vysvětlován bezpečnostními zájmy státu a vztahuje se tak například na vládní a vojenské budovy nebo jiné strategicky významné objekty, jako jsou elektrárny, věznice, mosty, letiště, a na příslušníky ozbrojených složek. Lze konstatovat, že uplatňování zákazu fotografování je rozšířenější v zemích politicky nestabilních, bezpečnostně ohrožených či silně demokraticky deficitních. Například v Íránu tak za fotografování vládních budov můžete skončit ve vězení. Restrikce mohou být rovněž z náboženských důvodů, kdy je zakázáno fotografovat modlící se lidi a sakrální objekty.

 

Sex a fyzický kontakt

 

V málokteré oblasti platí známé pořekadlo "jiný kraj, jiný mrav" tak přesně, jak tomu je v případě společenských norem týkajících se sexu. Nejen v muslimských zemích, ale rovněž například na Filipínách či v obou státech Korejského poloostrova, mohou být uděleny vysoké tresty při zjištěném a prokázaném cizoložství, tj. jakékoliv formě nemanželského pohlavního styku. Z hlediska islámského práva se jedná o trestný čin, který se řeší před soudem. V několika zemích, například v Saúdské Arábii, hrozí za cizoložství trest smrti ukamenováním. V arabských zemích obecně je na veřejnosti zakázaný fyzický kontakt jako třeba polibek. Pokud budete při pobytu například v Emirátech dlít v nějakém luxusním hotelu, samozřejmě vás nikdo kvůli polibku uvnitř areálu popotahovat nebude, vzájemná náklonnost projevovaná na veřejnosti, například na ulici či v jiném veřejném prostoru, se však nemusí vyplatit. Své o tom ví britský pár, který začátkem letošního roku skončil na měsíc v dubajském vězení za polibek v restauraci. Ve většině zemí Afriky, na Blízkém východě a několika státech jihovýchodní Asie a Karibiku je za nezákonnou považována homosexualita a její projevy na veřejnosti. Nejtvrdšími postihy mohou být tresty vězení v délce desítek let, v Saúdské Arábii a Íránu je možný dokonce nejvyšší trest. I v tomto případě se tedy důrazně doporučuje zdrženlivost na veřejných místech.

 

Urážka krále a další kuriozity

 

Nad některými legislativními omezeními zůstává rozum stát a vyluzují na tváři lehký úsměv, který však okamžitě zamrzne, když se seznámíme s tresty, které za porušení kuriózních nařízení hrozí. Například v tolikrát zmiňovaném Thajsku se hrubě nevyplácí spílání vrchnosti. Urážka královské rodiny je považována za těžký zločin. Dokládá to i aktuální kauza amerického právníka thajského původu Joe Gordona, kterému hrozí 15 let žaláře za to, že na internetu prezentoval překlad kontroverzní biografie thajského krále, jejíž knižní vydání je v Thajsku zakázané. Do skupiny opravdu kuriózních omezení, jejichž nerespektování se trestá "pouze" pokutou, patří například zákaz žvýkání žvýkaček v Singapuru, thajský zákaz řízení motorky či auta bez trička, při jehož nedodržení hrozí v přepočtu pokuta necelých 200 korun, zákaz chození v plavkách mimo pláž, jehož porušení vás v karibské Grenadě může přijít až na 5 000 korun, nebo moskevský zákaz řízení špinavých aut.

 

Klíčová slova: Thajsko, Spojené arabské emiráty, Turecko, USA, Egypt, Nový Zéland, Írán, Filipíny, Singapur

 

Publikováno: 13.10.2011
Aktualizováno: 13.10.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Jak se na dovolené nedostat do problémů?

24.06.2015 09:52 standa
---.178-41-179.t-com.sk

hele co kdyz mne chytnou s balickem travy cca 1,5g kdyz jedu na dovolenou do Turecka? Diky

12.02.2015 08:52 Tomas
---.175.255.178.nonstoponline.com

Užitečný článek.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejhledanější rady na cesty

S čím vás nepustí na palubu letadla Vzhledem k povaze teroristických út...
S čím vás nepustí na palubu letadla
Přeprava tekutin v letadle Pomýšlíte, že byste si z dovolené přivezli d...
Sáček na přepravu tekutin
Odbavení zavazadel Zavazadlo se přijímá (a následně odbavuje) v den ces...
Cestující čekající na odbavení zavazadel
Jak se na dovolené nedostat do problémů? Ať už cestovatel vyráží do ciz...
La Digue, pláž Anse Source d'Argent
Noční můry dovolených Dovolená je doba, kterou si chce každý člověk v k...
Noční můry dovolených
Strach z létání letadlem Létání se stalo běžnou součástí našeho každode...
Letadlo v bouři

Fotogalerie k tématu: Jak se na dovolené nedostat do problémů?

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist