Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay |
Opravdu závažným těžkostem budou turisté čelit při nerespektování pravidel v zemích s represivní drogovou politikou. Drakonickými tresty za držení a užívání jakýchkoliv návykových látek je z turisticky nejatraktivnějších zemí nechvalně proslulé zejména Thajsko. Pokud u vás policie objeví cigaretu marihuany a vyváznete pouze s tučnou pokutou, můžete mluvit o obrovském štěstí. Jestliže takové štěstí mít nebudete, strávíte i několik měsíců za mřížemi. Ještě mnohonásobně tvrdší jsou samozřejmě tresty za tvrdé drogy, jak ostatně dokládá mediálně známý případ Radka Hanykovicse a Emila Novotného, dvou Čechů, které thajský soud v polovině 90. let poslal za pašování heroinu do vězení na 50 let. V Thajsku i některých dalších asijských a afrických zemích s přísnou legislativou hrozí za drogové delikty i trest smrti. V mnoha zemích je nutné respektovat rovněž nařízení, týkající se konzumace alkoholu. Přestože muslimům jejich víra alkohol zapovídá, obrovské ekonomické síle cestovního ruchu nelze vzdorovat, a tak si i v turisticky vyhledávaných muslimských zemích mohou návštěvníci dopřát ostřejší nápoje. Musí však respektovat pravidla, především přísný zákaz konzumace alkoholu na veřejných místech. Jinak se turistovi může stát, že skončí v policejní cele, ani se nenaděje. Ještě přísnější pravidla platí během postního měsíce ramadánu. Pokud jde o nemuslimské země, pít alkohol na veřejných místech je zakázáno na většině území Spojených států amerických a stejná omezení platí i v Indii.
Pobyt na pláži, zasvěcený opalování a koupeli v mořských vlnách, bývá mnohdy tou hlavní náplní dovolené. Proto nelze nezmínit potenciální problémy, do kterých se mohou turisté v některých populárních destinacích dostat, nebudou-li respektovat tamní obyčeje. Kontroverze se točí především kolem plavek, respektive kolem toho, jaké části těla musí být při opalování zahaleny. Nejpřísnější pravidla globálně platí v muslimských zemích, které však nelze vnímat jako monolit, pravidla se liší nejen stát od státu, ale i na různých místech jednotlivých zemí. Obecně lze říci, že čím více turisticky otevřená konkrétní země je, tím benevolentnější nároky na plážový dress code klade. Ve všech muslimských zemích, ať už v blízkovýchodním regionu či jihovýchodní Asii, i v dalších státech s konzervativnějšími zvyky, tedy například v Thajsku, by se dámy měly rozhodně vyvarovat opalování nahoře bez na veškerých veřejných plážích. Rovněž zapomeňte na tanga. V nejoblíbenějších turistických oblastech Turecka či Thajska platí benevolentnější pravidla a opalování nahoře bez je zde možné, avšak pouze u hotelového bazénu, na soukromých plážích či plážích vyhrazených cizincům. Pro úplnost dodejme, že USA jsou v této otázce velmi striktní a na řadě pláží jsou zakázána tanga i opalování nahoře bez.
Dostat se nevědomky do problémů můžete i v případě, že se rozhodnete si z dovolené přivézt nějaký drobný upomínkový předmět, ať už vylovený z moře, sebraný na pláži nebo zakoupený na tržišti. Například při cestě z Egypta vám přísní celníci mohou na rozloučenou napařit 500 dolarovou pokutu, pokud u vás objeví korály či mušle. Obecně je nutné si vždycky dávat pozor na výrobky z želvích krunýřů a jiných živočišných schránek. Pro jistotu nakupujte suvenýry v obchodech, kde jsou vám schopni dát stvrzenku. Bez patřičného povolení je samozřejmě zakázáno vyvážet ohrožená zvířata i rostliny, o čemž se přesvědčil již před takřka osmi lety jeden Čech, který za pašování vzácných plazů strávil v australském vězení 3 měsíce, což byl ještě mírný trest, uvážíme-li, že mu hrozilo až 10 let natvrdo plus pokuta přes 100 tisíc australských dolarů. Známá je i kauza dvou českých vědců, obviněných na Novém Zélandu z nepovoleného pokusu o vývoz orchidejí. Do Česka doputovali bez orchidejí a lehčí o 7,5 tisíce novozélandských dolarů. Kromě přírodního bohatství podléhá pravidlům i vývoz kulturních statků. Například z Řecka nelze bez povolení vyvážet žádné starožitnosti.
Značně si mohou zavařit neukáznění turisté, nerespektující zákaz fotografování. Zákaz pořizovat obrazový záznam bývá obvykle vysvětlován bezpečnostními zájmy státu a vztahuje se tak například na vládní a vojenské budovy nebo jiné strategicky významné objekty, jako jsou elektrárny, věznice, mosty, letiště, a na příslušníky ozbrojených složek. Lze konstatovat, že uplatňování zákazu fotografování je rozšířenější v zemích politicky nestabilních, bezpečnostně ohrožených či silně demokraticky deficitních. Například v Íránu tak za fotografování vládních budov můžete skončit ve vězení. Restrikce mohou být rovněž z náboženských důvodů, kdy je zakázáno fotografovat modlící se lidi a sakrální objekty.
V málokteré oblasti platí známé pořekadlo "jiný kraj, jiný mrav" tak přesně, jak tomu je v případě společenských norem týkajících se sexu. Nejen v muslimských zemích, ale rovněž například na Filipínách či v obou státech Korejského poloostrova, mohou být uděleny vysoké tresty při zjištěném a prokázaném cizoložství, tj. jakékoliv formě nemanželského pohlavního styku. Z hlediska islámského práva se jedná o trestný čin, který se řeší před soudem. V několika zemích, například v Saúdské Arábii, hrozí za cizoložství trest smrti ukamenováním. V arabských zemích obecně je na veřejnosti zakázaný fyzický kontakt jako třeba polibek. Pokud budete při pobytu například v Emirátech dlít v nějakém luxusním hotelu, samozřejmě vás nikdo kvůli polibku uvnitř areálu popotahovat nebude, vzájemná náklonnost projevovaná na veřejnosti, například na ulici či v jiném veřejném prostoru, se však nemusí vyplatit. Své o tom ví britský pár, který začátkem letošního roku skončil na měsíc v dubajském vězení za polibek v restauraci. Ve většině zemí Afriky, na Blízkém východě a několika státech jihovýchodní Asie a Karibiku je za nezákonnou považována homosexualita a její projevy na veřejnosti. Nejtvrdšími postihy mohou být tresty vězení v délce desítek let, v Saúdské Arábii a Íránu je možný dokonce nejvyšší trest. I v tomto případě se tedy důrazně doporučuje zdrženlivost na veřejných místech.
Nad některými legislativními omezeními zůstává rozum stát a vyluzují na tváři lehký úsměv, který však okamžitě zamrzne, když se seznámíme s tresty, které za porušení kuriózních nařízení hrozí. Například v tolikrát zmiňovaném Thajsku se hrubě nevyplácí spílání vrchnosti. Urážka královské rodiny je považována za těžký zločin. Dokládá to i aktuální kauza amerického právníka thajského původu Joe Gordona, kterému hrozí 15 let žaláře za to, že na internetu prezentoval překlad kontroverzní biografie thajského krále, jejíž knižní vydání je v Thajsku zakázané. Do skupiny opravdu kuriózních omezení, jejichž nerespektování se trestá "pouze" pokutou, patří například zákaz žvýkání žvýkaček v Singapuru, thajský zákaz řízení motorky či auta bez trička, při jehož nedodržení hrozí v přepočtu pokuta necelých 200 korun, zákaz chození v plavkách mimo pláž, jehož porušení vás v karibské Grenadě může přijít až na 5 000 korun, nebo moskevský zákaz řízení špinavých aut.
Klíčová slova: Thajsko, Spojené arabské emiráty, Turecko, USA, Egypt, Nový Zéland, Írán, Filipíny, Singapur
standa | |
hele co kdyz mne chytnou s balickem travy cca 1,5g kdyz jedu na dovolenou do Turecka? Diky |
|
Tomas | |
Užitečný článek. |
|
||||||||||||||