Pojištění při cestě do zahraničí

Výhody cestovního pojištění

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění

Odpočinout si od každodenního shonu a alespoň na čas se oprostit od starostí všedních dní, jednoduše “vypnout“ a jen relaxovat. S takovýmto plánem většina z nás opouští republiku vstříc dobrodružství v podobě pobytu v cizí zemi. Ať už si hodláme užít zimních radovánek na zasněžených kopcích, nebo sluníčka, písku a vln v přímořském letovisku, měli bychom myslet také na možná rizika s cestou spojená. Spousta z nás bohužel již zažila, jaké to je, když dojde na okamžik, kdy musíme na cestách vyhledat lékařskou pomoc. Ti, kdož podobné zkušenosti mají, dobře vědí jak nákladné by mohlo být pro české turisty hradit lékařskou péči z vlastní kapsy. Nejen lidé se špatným zážitkem z dovolené, ale i řada dalších je zvyklá využívat služeb cestovního pojištění. Jedná se o vhodný způsob kterak eliminovat případné finanční i jiné důsledky neočekávaných událostí. Jak se ale v džungli nabídek cestovního pojištění vyznat? Co všechno lze skutečně pojistit? A jak vlastně pojištění sjednat?

Varianty cestovního pojištění

Před odjezdem do zahraničí připadají v úvahu tři varianty přístupu k cestovnímu pojištění. O dvou z nich se rozepíšeme na následujících řádcích, třetí možnosti se věnujeme v samostatném článku.

První varianta je sice z pohledu zařizování nejjednodušší, jinak je však naprosto nevhodná. Pravděpodobně jen nezodpovědní jedinci se spolehnou pouze na kartu zdravotní pojišťovny. Je sice pravda, že například majiteli „Evropského průkazu zdravotního pojištění“, to jest pojištěnci VZP, bude v případě nehody poskytnuta nezbytná lékařská péče, hrazen pobyt v nemocnici a léky s tím spojené, ovšem při detailnějším pohledu se tato nabídka ukáže být nedostačující. Převoz zpět do vlasti musí pacient uhradit sám a na asistenční službu může v případě tohoto pojištění rovněž zapomenout. Další nevýhodou je omezená lokální působnost tohoto pojištění, platí jen v zemích Evropské unie a několika dalších nečlenských západoevropských státech. Zkrátka a dobře, spoléhat výhradně na kartičku pojištěnce není příliš rozumné, v případě úrazu či nemoci poslouží jen omezeně a nenabízí ani další služby, pro cestovní pojištění jinak vcelku běžné a užitečné (pojištění zavazadel atd.)

Pojištění na cesty

Pojištění na cesty

Pokud patříte mezi zodpovědné osoby a rozhodnete se pro uzavření jednorázového cestovního pojištění u specializované instituce, tedy u pojišťovny, musíme si předem připravit odpověď na několik zásadních otázek. Jedna z prvních otázek, kterou při sjednávání pojištění pravděpodobně uslyšíte bývá, zda chcete pojistit jen případné léčebné výlohy (pojištění léčebných výloh hradí lékařské ošetření, pobyt v nemocnici, léky předepsané lékařem v souvislosti s pojistnou událostí, přepravu do nejbližšího zdravotnického zařízení) či chcete k pojištění ještě přiobjednat “balíček“ různých připojištění. Například proti ztrátě, zničení či poškození zavazadel se stanoveným limitem plnění, připojištění odpovědnosti za škody nebo také známé pojištění storna cesty, tedy případu, kdy byste z nenadálých okolností museli cestu zrušit. Pojišťovny si stanovují finanční “mantinely“. Znamená to, že ve smlouvě o pojištění uvádí částku, kterou jsou ochotny případně vyplatit.

Následná otázka by se měla týkat cíle vaší cesty. Pojišťovny mají rozděleny sazby podle destinací. Většina rozdělení je pouze na svět a Evropu. Dalším kritériem je účel cesty. Zda jedete na pracovní, resp. služební pobyt či bude náplní vaší cesty turistika. Následná celková cena pojištění je dána i dobou pobytu, počtem osob apod.

Konkrétní příklad


Pro ilustraci uvádíme příklad cestovního pojištění pro dospělé při cestě po Evropě na 14 dní, cena dovolené je 20 000 Kč. Cena pojištění je orientační podle sazebníku jedné z předních českých pojišťoven. V ceně je zahrnuto základní pojištění 20 Kč/den (v případě léčebných výloh až do výše plnění 1,5 mil. Kč), pojištění sportovních aktivit v zahraničí 20 Kč/den, úrazové pojištění 5 Kč/den (v případě trvalých následků je odškodnění od pojišťovny 2 mil. Kč, v případě smrti vyplatí pojišťovna dědicům 1 mil. Kč), pojištění zavazadel 10 Kč/den, pojištění odpovědnosti 5 Kč/den (v případě újmy na zdraví třetí osoby 2 mil. Kč, v případě škody na majetku třetí osoby 1 mil. Kč) a 2% z ceny zájezdu pro případné stornování, tj. v našem případě 400 Kč. K dispozici je vám ještě asistenční služba fungující 24 hodin denně. Celkově zaplatíte za cestovní pojištění po Evropě na 14 dnů 1240 Kč. Zvážení, zda-li cena odpovídá snížení obav z případných nepříjemností, už závisí jen na vašem rozhodnutí.

Ať už se rozhodnete pojištění využít či nevyužít, přejeme vám krásnou dovolenou bez komplikací, mnoho báječných zážitků a šťastný návrat.

 

Publikováno: 15.05.2008
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Pojištění při cestě do zahraničí

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist