Jak se správně opalovat

Léto je za dveřmi, chraňte se správně před slunečními paprsky


Pomalu ale jistě se blíží léto - roční období, ve kterém hrají prim krásná azurová obloha bez mráčku a hřejivé sluneční paprsky. Jedná se o dobu, na kterou se většina lidí těší. Ať už jde o zaměstnance, kteří si v práci vezmou dovolenou, nebo o školní mládež, které začínají dlouhé letní prázdniny nebo rodiny, jež spolu vyrážejí na nádhernou dovolenou plnou odpočinku a dobré pohody. Je vědecky dokázáno, že lidé mají v létě lepší náladu než během ostatních ročních období. Zapříčiněno je to tím, že v letních měsících jsou nejdelší dny v roce, dostatek světla a tepla. Slunce je v tomto ohledu dobrý sluha, ale zlý pán. S pobytem na slunci by se to totiž nemělo nikdy přehánět, krásně opálená pokožka je sice pěkná na pohled, může však také způsobit spoustu rizik. Lidé by si proto při opalování měli dávat dobrý pozor a dbát na rady lékařů a odborníků. Pojďme si na následujících řádcích některé z nich připomenout. Ať už se chystáte na dovolenou k moři, na výlet k rybníku nebo na odpolední lenošení na koupališti, bylo by škoda zkazit si volno bolestivým spálením kůže či dokonce riskovat nějaký melanom, který by mohl způsobit rakovinu. Sluneční paprsky mají samozřejmě i pozitivní důsledky. Zlepšují například metabolismus lidského těla a napomáhají tvorbě vitaminu D, který je životně důležitý pro správný vývoj kostí. K tomu však podle vědců stačí jen pár hodin týdně na slunci. Rozhodně není potřeba každodenní sáhodlouhé polehávání na lehátku.   

Zjistěte si, jaký typ pokožky máte


Důležité je vědět, jaký typ kůže máte. Zjistěte si proto váš fototyp a doporučení, která jsou s ním spojena. Někdo na sluníčku vydrží bez větších problémů třeba několik hodin, jiný se naopak spálí už po půl hodině. Nemá cenu nic riskovat, vycházejte proto vaší kůži vstříc a zbytečně ji nemučte, mohlo by se vám to vymstít. Druhy pleti jsou rozděleny do šesti fototypů, které mají své charakteristické vlastnosti a způsoby reakce na slunce. Obyvatelé České republiky mají nejčastěji fototyp číslo 2 a 3. Přesný typ vaší pokožky a vhodnou ochranu zjistíte po poradě s jakýmkoli dermatologem.

Fototyp číslo 1


Lidé s bělostnou pletí, množstvím pih a světlýma očima. Mají často narezlé či takřka bílé vlasy. Vše je způsobeno nedostatkem pigmentu. U těchto osob je opalování takřka nemožná. Při pobytu na přímém slunci se totiž okamžitě spálí. Pro tento typ kůže se doporučuje maximální ochranný faktor.

Fototyp číslo 2


Jeho nositelé mají rovněž světlou pleť s pihami a světlými vlasy. Také oni se obtížně opalují, proto by měli používat krémy s vysokými faktory.

Fototyp číslo 3


Opět světlý typ pokožky, která však vydrží na slunci delší dobu. Při špatné ochraně dojde ke spáleninám. Lidé s tímto fototypem mají většinou hnědé vlasy.

Fototyp číslo 4


Lidé, kteří disponují tímto fototypem, nemají s pobytem na slunci žádný problém. Od přírody mají tmavší pokožku, oči i vlasy, jelikož mají dostatek pigmentu. Příkladem jsou například jižanské národy v Evropě.

Fototyp číslo 5


Nositelé tohoto typu mají velmi tmavou pleť, vlasy i oči a na slunci se takřka nikdy nespálí. Tento druh pokožky mají například arabské národy.

Fototyp číslo 6


Tento typ pokožky mají většinou černoši. Lidé s fototypem číslo 6 mají velmi tmavou kůži, oči i vlasy. S pobytem na slunci nemají sebemenší problém.

Dlouhý pobyt na přímém slunci je nezdravý


Již dvě spálení vaší pokožky můžou způsobit trvalé následky. Proto péči o ní nikdy nepodceňujte. Přílišným opalováním si můžete způsobit akutní problémy, jako jsou například spálení kůže, zhoršení kožních chorob, snížení obranyschopnosti pokožky atd. Přivodit si však můžete také chronické následky, jako jsou například ekzémy nebo dokonce karcinomy kůže. O slunečním záření je známo, že způsobuje předčasné stárnutí kůže, které se projevuje nepružností pokožky, výraznými skvrnami a vráskami. Během léta je také velmi riskantní opalovat se zároveň v soláriích a na slunci, rozdílné druhy záření si totiž vůbec neprospívají, což zvyšuje riziko výskytu rakoviny kůže. Opalování na slunci je rozhodně zdravější než pobyt mezi trubkami solária. Lékaři ve svých kampaních stále více varují před škodlivostí opalování v soláriích. Mnohé výzkumy totiž prokázaly, že solária způsobují rakovinu kůže. Atraktivní bronzová pokožka je potom při smrtelné nemoci nedostačující útěchou.

Výběr správné ochrany


Pokud se chystáte na letní dovolenou, tak nezapomeňte věnovat dostatek času výběru správné ochrany před sluncem. Na té by se rozhodně nemělo šetřit, koneckonců jde o vaše zdraví. Váš kožní lékař vám ochotně doporučí ochranou kosmetiku před i po opalování. Obecně platí, že pokožka vydrží na slunci bez zrudnutí přibližně 15 minut. Ochranný faktor pak udává, kolikrát více se můžete zdržet na slunci. Pokud tedy použijete například ochranný faktor 10, můžete na slunci pobýt 150 minut. Tento výpočet je však samozřejmě pouze orientační. Někoho nezachrání ani faktor 20 před spáleninami při hodinovém pobytu na pláži, druzí naopak vydrží s nízkým faktorem třeba tři hodiny.

Před použitím vašeho ochranného přípravku si pozorně pročtěte návod, je totiž mylné se domnívat, že ho stačí nanést až na pláži a on vás pak bez problému ochrání. Většinou je totiž potřeba se natřít ochranným přípravkem alespoň 20 minut před samotným sluněním. Během pobytu na slunci se také přirozeně potíte, koupete a otíráte o ručník, takže se vrstva i působení ochranného krémy snižuje. Nezapomeňte se proto mazat v pravidelných intervalech. Zjistěte si, zda-li je váš krém na opalování vodě odolný. Po koupání byste se totiž mohli pořádně divit, že vám pokožka pořádně zarudla. I když máte přípravek, jehož účinky by neměla omezit ani vodní lázeň, pro jistotu se po koupání vždy trochu domázněte. To samé platí u krémů, sprejů a olejů, které slibují celodenní ochranu. To je totiž takřka nemožné, navíc vícerým namazáním nemůžete nic zkazit. Myslete na to, že se k vám UV záření dostane i přes mraky na obloze nebo slunečník, nepodceňujte proto tento fakt a mažte se ochranným krémem i v těchto případech.

Při nanášení krému nezapomínejte na zvláště citlivá místa na vašem těle. Většinou se jedná o krk, nos, nárty a vnitřní stranu stehen. Proto je dobré na tyto partie nanést krém s vyšším ochranným faktorem. Rty si pak natřete speciálním balzámem, oči zase chraňte kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem. Na dovolené u moře používejte také speciální sprchový gel se zklidňujícími účinky, který vám pomůže nejen zregenerovat pokožku, ale opálení vám vydrží delší dobu. Vyplatí se také konzumovat doplňky stravy obsahující betakaroten, který má na opálenou pokožku blahodárný vliv. Dobré je také doplňovat vitamíny C a E. Při zvýšeném pobytu na slunci nezapomínejte pravidelně doplňovat tekutiny, abyste předešli dehydrataci vašeho organizmu.

Přes poledne odpočinek


Dlouhé opalování není vůbec ideální, notoričtí polehávači by si proto měli občas odskočit na občerstvení do blízkého bufetu nebo se zajít na pokoj vysprchovat, pročíst si noviny či knížku a za nějakou dobu se zase vrátit na lehátko. Obecně se nedoporučuje trávit na přímém slunci delší dobu, než jsou dvě hodiny v kuse. Snažte se opalovat postupně a s rozvahou, nejhorší věc, kterou můžete udělat je to, že se hned první den u moře vyvalíte na pláž, kde zůstanete na slunci po celý den. S největší pravděpodobností vás bude čekat úpal a také bolestivé spáleniny, které vám mohou zkazit zbytek dovolené, protože budete muset i na pláži stále chodit v tričku. První den to tedy na slunci příliš nepřehánějte, projděte si okolí, prozkoumejte přírodu, poseďte si v baru či restauraci a zaplavejte si v moři. Uvidíte, že se přesto opálíte, druhý den si navíc budete moci dovolit už delší pobyt na přímém slunci. Přesto se snažte nepolehávat na lehátku či dece přes poledne (tedy přibližně mezi jedenáctou a druhou hodinou), v tuto dobu jsou totiž sluneční paprsky i UV záření nejsilnější a nejnebezpečnější. Není náhoda, že i příslušníci přímořských národů dávají v tuto denní dobu přednost odpočinku ve stínu.

Dětská pokožka


Jestliže na letní dovolenou k moři cestujete s malým dítětem, věnujte jeho ochraně před slunečními paprsky opravdu důkladnou péči. Vždy ho namažte krémem na opalování s vysokým ochranným faktorem, neuškodí ani to, když ho na pláž občas vyšlete v tričku. Dětská pokožka je totiž extrémně náchylná ke spáleninám. V dětském věku se navíc může špatnou péčí o pokožku zvýšit riziko pozdějšího výskytu melanomu, který má v mnoha případech fatální následky. Děti, kterým je méně než jeden rok, by se na přímém slunci neměly vyskytovat vůbec. Svému dítěti zvolte vhodnou ochranu nejlépe po poradě s dětským lékařem, dermatologem nebo lékarníky.

 

Publikováno: 19.05.2011
Aktualizováno: 26.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Jak se správně opalovat

23.09.2011 17:24 Sestřička
195.39.100---

Paní doktorka u nás v ordinaci říká, že je menší zlo být na intenzivním slunci 5-10 minut bez krému než se smažit celý den i přes použití krémů s vysokými faktory, navíc opalování pak déle vydrží, hlavně pak hydratovat, hydratovat, hydratovat!

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist