Kdy vyrazit na dovolenou?
|
Písčitá pláž se slunečníky |
Vhodné zvolení termínu cesty do zahraničí za odpočinkem představuje veledůležitý faktor, který zásadním způsobem ovlivňuje celkovou úspěšnost dovolené. Těžko si kupříkladu představit, že by někdo vzpomínal s uspokojením na pobyt u moře, který se nesl ve znamení neustávající tropické bouře či nízké teploty, spolehlivě udržující i ty nejvíce otužilé jednice v úctyhodné vzdálenosti od vody. Pokud se chcete vyvarovat podobných excesů, přistupte k četbě následujících odstavců. Dozvíte se, jaké období roku vám dává nejlepší vyhlídky k prožití vydařené dovolené v některé z turisticky nejoblíbenějších destinací. Možná budete příjemně překvapeni zjištěním, že nezapomenutelnou dovolenou si můžete v exponovaných oblastech plnými doušky vychutnat i v čase mimo hlavní turistickou sezónu.
|
Brač - známá pláž Zlatni Rat |
Chorvatské pobřeží zažívá hlavní nápor v červenci a srpnu, tedy v měsících, které jsou v Evropě vyhrazeny letním prázdninám. Vaše návštěva vyhledávané balkánské země se však nemusí omezovat pouze na nejexponovanější období dvou zmíněných letních měsíců. Jaderské moře poskytuje příležitost k příjemnému smočení počínaje květnem a konče zářím. Ten, kdo se rozhodne vyhnout hlavnímu prázdninovému shonu, jistě nebude zklamán, neboť v květnu, červnu i září je Jadran dostatečně teplý. Nespornou výhodu pak představuje i fakt, že částky zaplacené za ubytování jsou o něco nižší a pláže nepraskají tak ve švech, jak tomu bývá v červenci a srpnu.
Chorvatské pobřeží se táhne od poloostrova Istrie na severu až po nejjižnější výběžky Dalmácie a panuje na něm středomořské klima. Sever je nepatrně chladnější než jižní oblasti; zatímco v istrijském městě Pula se průměrná letní teplota pohybuje kolem 23 °C, v dalmatském Dubrovníku je to zhruba 25 °C. Během léta spadne nad chorvatským pobřežím nejméně srážek z celého roku a když už na déšť dojde, jedná se většinou o krátkou a intenzivní bouřku.
Příznivé podnebí napomáhá turistice, která pro krizí zmítanou ekonomiku Řecka představuje nepostradatelnou položku příjmů. Mnoho turistů sem totiž míří i v jarních a podzimních měsících, kdy nejsou pláže zdejších letovisek tolik zaplněné, jako je tomu v době hlavní turistické sezóny. Přestože většina území Řecka má středomořské klima, které se vyznačuje vlhkou mírnou zimou a suchým parným létem, objevují se zde díky značné členitosti podstatné regionální rozdíly. V jižněji položených oblastech jsou horká léta a deštivé zimy. Na řecké ostrovy mají zase velký vliv proudy větrů, které přicházejí od moře. Ačkoli na ně směřují silné mořské větry, které ochlazují pobřežní oblasti, proudění teplého vzduchu z afrického kontinentu teplotu naopak podstatně zvyšuje – především na Krétě a ostatních jižních ostrovech.
Problémem nejoblíbenějších destinací Řecka je však to, že sem každoročně směřuje obrovské množství turistů, takže je to na plážích často hlava na hlavě. Vyhnout se tomu můžete tak, že se do Řecka vydáte mimo sezónu. Právě na Krétě, největším ostrově Řecka, můžete strávit velmi příjemnou dovolenou i na jaře a na podzim. Podobně tomu je i u ostrovů ze souostroví Dodekanésy (například Rhodos, Kos, Karphatos) a Kyklady (např. Santorini, Naxos, Mykonos). Pokud si chce někdo užít ještě většího soukromí a svěží panenskou přírodu, měl by zkusit ostrůvky Skopelos či Skiathos ze souostroví Sporady. Díky tomu, že zde nejsou taková vedra jako v některých jiných oblastech Řecka, kde je země spálená na troud, zůstávají na těchto ostrovech okolní kopce neustále zelené a kvetoucí.
Turisticky nejvytíženější oblasti se nacházejí na západním a jižním pobřeží Turecka, tedy ve Středomoří. Země půlměsíce leží přeci jen o dost jižněji než Chorvatsko, a proto si zde můžete koupání v teplém moři užívat větší část roku, než ve jmenované balkánské zemi, zejména na jižních tureckých březích. Hlavní sezóna na tureckých plážích probíhá od července do září, denní teploty se pohybují kolem 30 °C a deštivý je průměrně jeden den do měsíce. Platí, že čím jižněji se nalézáte, tím jsou teploty o pár stupínků vyšší. Podobně jako v Chorvatsku, rovněž v Turecku vám bude příjemně i mimo hlavní sezónu. Tamní moře vábí ke koupeli od dubna do října, jen se musíte smířit s tím, že srážek je na sklonku jara a začátku podzimu vícero. Pokud plánujete vyrazit na černomořské pobřeží Turecka, které se zatím netěší takovému zájmu jako to středomořské, ideální období pro vaši cestu je mezi dubnem a zářím. Počítejte s tím, že u Černého moře je o poznání více deštivo.
|
Sharm El Sheikh, soumrak na pláži |
Podmínky v egyptských přímořských střediscích na pobřeží Rudého moře jsou ideální téměř po celý rok. Teploty jsou příznivé a deště se nemusíte obávat, protože Egypt patří mezi země s velmi malým ročním úhrnem srážek. Jediné období, kdy by snad někomu i v Egyptě mohlo být při koupání chladno, představuje časový úsek mezi prosincem a únorem. Ani v tomto období však nebudete drkotat zuby, neboť průměrná teplota vzduchu je 25 °C, vody zhruba 23 °C. Pokud vyhledáváte nekompromisní sluneční žár a pobyt v prostředí, kde teplota vzduchu dosahuje 40 °C pro vás nepředstavuje problém, budete v Egyptě nejvíce spokojeni od června do srpna. Jestliže se v extrémním vedru necítíte dobře, případně chcete vaši dovolenou zasvětit výletům do egyptského vnitrozemí, jsou pro vás ideální období březen – květen a září - listopad. Při cestě do Egypta mějte každopádně na paměti, že se jedná o pouštní zemi a rozdíly mezi denní a noční teplotou jsou tím pádem značné. Ten, kdo nechce večery v zemi faraonů trávit pouze v hotelovém pokoji, by si proto neměl zapomenout přibalit nějaký lehčí svetřík.
|
Dubaj, Jumeirah Beach Hotel |
Pokud chcete strávit dovolenou na mořské pláži v Emirátech a nechcete se vařit jako v pekle, ideální čas pro vaši cestu nastává v období od listopadu do března, kdy tamní denní teploty vody i vzduchu nepřesahují 30 °C a vlhkost vzduchu se drží v přijatelných mezích. Nenechte se zaskočit tím, že po setmění teplota značně klesá, třeba až k 7 °C. V letních měsících je počasí vpravdě infernální; na pobřeží panuje takřka 100 % vlhkost, teplota vzduchu ve dne atakuje až 50 °C a v noci klesá ke 30 °C. Roční úhrn srážek je ve Spojených arabských emirátech velmi nízký a neexistuje zde něco jako soustavné období dešťů, i když srážky se pochopitelně čas od času objevují. Jedná se ve většině případů o krátké a prudké přeháňky, nejčastěji v období leden – březen.
Vaši cestu do země šejků rovněž pokud možno plánujte mimo termín měsíce ramadánu, během kterého v této muslimské zemi panuje režim odlišný od všedních dní, kterému se alespoň částečně musí podvolit i zahraniční turisté. Kupříkladu je zakázáno přes den jíst na veřejném místě. Ramadán je pohyblivým svátkem a nezapomeňte si proto vždy ověřit, na jaké období zrovna v aktuálním roce připadá.
|
Útesy na pobřeží ostrova Madeira |
Počasí na souostroví Madeira je podobné středomořskému klimatu, avšak vody Atlantického oceánu způsobují, že Madeira není sužována teplotními extrémy. V průběhu celého roku se tím pádem nemusíte obávat nesnesitelných veder ani štiplavé zimy. Na Madeiře tak vládne příjemné subtropické podnebí s mírnými vlhkými zimami a teplým slunečným létem. Pokud jde o množství srážek na ostrově Madeira, jih je o poznání sušší než sever. Směrujete-li na Madeiru za účelem dovolené strávené v přímořském letovisku, optimální část roku pro vás představuje období od května do září, vyznačující se příjemnými teplotami a malým množstvím srážek. V říjnu jsou teploty rovněž sympatické, avšak srážkové úhrny jsou již vyšší a hrozí tak nebezpečí, že vaši dovolenou poznamená déšť více, než by vám bylo příjemné.
|
Fuerteventura, surfaři u pobřeží |
Stejně jako je tomu v případě Madeiry, ležící zhruba pět set kilometrů severně od Kanárských ostrovů, dá se o populárních Kanárech mluvit jako o souostroví, na kterém panuje permanentně jarní počasí. Kanáry tvoří sedm ostrovů a pokud chceme hovořit o počasí platném pro celé souostroví, nevyhneme se jisté generalizaci. Obecně lze říci, že srážek je na Kanárech pomálu a když už nějaké padají, děje se tak převážně v zimě. Jedním z vrcholů turistické sezóny je období od prosince do března, kdy sem přijíždějí zejména turisté ze starého kontinentu, aby si na chvíli oddechli od nepříjemné evropské zimy. Průměrné denní teploty v tomto období dosahují zhruba 20 °C. Přes léto registrují Kanáry zvýšený zájem turistů v období od července do září, kdy se průměrná denní teplota vzduchu pohybuje kolem 25 °C, teplota vody pak okolo 21 °C. Pokud se chcete vyhnout hlavním vlnám turistů a toužíte po levnějším hotelu, je pro vás ideálním obdobím duben až červen, pochopitelně s výjimkou Velikonoc, které bývají na Kanárech rušné.
|
Phi Phi, loď v zálivu Maya Bay |
Tropické thajské podnebí je silně ovlivňováno monzumy. V severní a centrální části Thajska (Bangkok, Pattaya) se střídají 3 roční období. Zimní období trvá od listopadu do února, teploty se v tuto dobu pohybují okolo 30 stupňů Celsia. Od března do května pak přichází horké období, kdy se teploty drží u úctyhodných 40 stupňů a v noci neklesnou pod 25 stupňů. Od června do října je v této oblasti období dešťů. Je zde sice teplo, ale počet dešťových srážek dosahuje obrovských rozměrů. Na vině je monzun, který přichází z Indického oceánu. Destinace v Siamském zálivu je proto tedy nejlepší navštívit v období od listopadu do března, kdy je zde přijatelných 30 stupňů a téměř neprší.
Na jihu Thajska se střídá pouze suché a deštivé období. Západní pobřeží (Krabi, Phuket, Phi Phi) ovlivňuje monzun z jihozápadu, který přináší srážky od června do začátku listopadu. Na východním pobřeží (Ko Samui) zase přichází severovýchodní monzun, jehož zásluhou zde nejvíce prší od října do prosince. Zbytek roku je ale velmi příjemný, takže tato oblast patří v Thajsku mezi turisticky vůbec nejoblíbenější.
Pokud se cestovatel vydá do Thajska během hlavní sezóny (listopad - březen), tak musí počítat s tím, že zde bude velké množství turistů. Nejznámější památky tak většinou praskají ve švech. Jestliže člověk zůstává pouze v jednom místě a nemá v plánu cestovat po celé zemi, doporučujeme najít si podrobné informace o konkrétní oblasti a ideální termín pro vaši dovolenou si vybírat podle nich. Navíc pojem ideální počasí pro dovolenou je značně subjektivní. Někomu nemusí vadit pár dní, během kterých občas sprchne, nebo naopak teploty takřka u 40 stupňů, jiní si zase dovolenou za takovýchto podmínek nedokáží představit.
Karibik
Dřevěné lehátko a pestrobarevný slunečník, na stolku postavená sklenice pinacolady či cuba libre, nádherný bílý písek, čistá a průzračná voda, kam jen člověk dohlédne a samozřejmě uklidňující šumění mořských vln – to je karibský sen, po kterém touží většina turistů z celého světa. Pojďme se podívat, kdy je nejlepší se tam vypravit. Hlavní turistická sezóna je v Karibiku od prosince do dubna. Tato doba se totiž vyznačuje nejnižšími srážkami. Naopak v USA, Kanadě a Evropě během těchto měsíců (zvláště v prosinci, lednu a únoru) nevládnou nejlepší povětrnostní podmínky. Rezervace v hotelech je však třeba dělat s velkým předstihem, během hlavní sezóny si totiž už moc nevyberete. Vůbec nejnavštěvovanější je Karibik v čase Vánoc a okolo 22. února, kdy jsou ve Spojených státech prázdniny na počest narození prvního prezidenta George Washingtona. To tamější pláže doslova praskají ve švech. Pokud si chcete užít méně ruchu a příznivější ceny, tak se můžete do oblíbených destinací, jako je například
Kuba nebo
Dominikánská republika vypravit třeba již v listopadu.
Autoři: Jan Brož, Ondřej Tůma
Klíčová slova:
Chorvatsko,
Řecko,
Turecko,
Egypt,
Spojené arabské emiráty,
Portugalsko,
Madeira,
Španělsko,
Kanárské ostrovy,
Thajsko, Karibik,
Kuba,
Dominikánská republika
Publikováno: 29.03.2011
Aktualizováno: 06.09.2011
Autor: Jan Brož