Noční můry dovolených

Algarve - pláž se skalisky

Algarve - pláž se skalisky

Dovolená je doba, kterou si chce každý člověk v klidu a v pohodě užít, načerpat během ní nové fyzické a psychické síly, zkrátka dobít energii. Vše by proto mělo šlapat jako hodinky a člověk by se neměl zabývat žádnými zbytečnými komplikacemi. Občas se však stane, že nás zaskočí nepředvídatelné věci, které nám mohou naše zasloužené chvíle odpočinku řádně znepříjemnit, nebo někdy dokonce i totálně pokazit. Některým faktorům, které mohou zpackat celou dovolenou, se dá předcházet, jiné naopak přicházejí naprosto neočekávaně a o to více jsou pak nepříjemné. Nezáleží na tom, zda se jedná o letní, nebo zimní dovolenou, ani na tom, jestli se na cesty vypravíme na vlastní pěst, či organizovaně s cestovní kanceláří. Vždy se totiž najde spousta věcí, na které si musíme dávat pozor a které se musíme naučit řešit. Jak se říká, štěstí přeje připraveným a proto je lepší vědět, v jakém ohledu má být každý turista při své dovolené obezřetný a jak se dá případným problémům předcházet, nebo je alespoň minimalizovat. Pojďme si tedy společně prezentovat situace, které mohou naši dovolenou proměnit v noční můru.

 

Počasí

 

Jednou z nejzásadnějších věcí pro každou povedenou dovolenou je dobré počasí. Těžko však poručíte větru a dešti, jak se mají ve vámi vybrané destinaci během vašeho pobytu chovat. Rozhodně však nemusíte spoléhat jen na náhodu, že k vám počasí bude v danou dobu přívětivé. Při výběru dovolené se nespoléhejte na reklamní slogany typu „sluníčko po celý rok“, „nejvíce slunečních dnů z celé oblasti“, „i na podzim se tu ještě zahřejete“. Zvláště v předsezónním a posezónním období, kdy se dají dovolené sehnat o několik tisíc levněji než během července a srpna, může dojít k tomu, že počasí nebude úplně optimální. Pečlivě si proto nastudujte charakteristiku oblasti, do které se chcete vypravit. Můžete se totiž dozvědět, že již v září se tu například vyskytuje silný vítr od moře, který s sebou přináší časté dešťové přeháňky a zamračenou oblohu. Většinou platí to, že ke každé turistické destinaci existují dlouhodobé statistiky, které monitorují počasí během posledních desítek let. Z těchto údajů se dá pak již hravě poznat, zda je tu dovolená v jarních či podzimních měsících ještě příjemnou záležitostí, nebo se již neobejdete bez deštníku a pršipláště. Samozřejmě se nedá říci, že by tyto statistiky platili stoprocentně, rozhodně vám však mohou pomoci snížit riziko špatného výběru.

 

Dlouhodobou předpověď počasí na 15 dní včetně přehledu o průměrných teplotách a srážkách po jednotlivých měsících v roce pro více než 500 turisticky nejzajímavějších destinací naleznete například přímo na našem serveru v sekci počasí.

 

Pokud si zájezd kupujete na poslední chvíli, tak rozhodně stojí za to zapátrat na internetu a najít pro danou destinaci předpověď počasí na následující dva týdny. Tam se dozvíte, jak meteorologové předpokládají, že v místě vaší dovolené bude. Ani jejich předpověď však není nic jistého, o čemž jsme se mohli na vlastní kůži v České republice přesvědčit letos v létě.

 

Jak se ještě pokusit bránit svoji dovolenou před rozmary živlů? Zprostředkovatelská společnost Invia společně s pojišťovnou Axa začaly v České republice během letošního léta nabízet kuriózní produkt. Jedná se o „pojištění dobrého počasí“. Někdo by si mohl myslet, že se něco podobného nemůže těmto společnostem vyplatit. Buďte si však jistí, že mají všechno moc dobře spočítané. Podmínky úspěšné reklamace dovolené totiž nejsou ledajaké. Proti špatnému počasí se totiž můžete pojistit pouze od začátku června do konce září. Vaše přímořské letovisko se musí nacházet v územním pásu do dvou kilometrů od Středozemního či Rudého moře, navíc v nadmořské výšce, která nepřesahuje 300 metrů. Pojistit si můžete pouze turistický zájezd, který trvá od sedmi do patnácti dnů. Pojištění stojí 200 korun a pokud nebude během vaší dovolené v místě pobytu více než polovina slunečných dní, máte nárok na kupon od Invie v hodnotě 2 500 korun. Slunečné dny se přitom hodnotí tak, že v době od 10 do 18 hodin musí být alespoň čtyři hodiny jasno či polojasno. Jak je vidět, tak má toto pojištění velké množství háčků, které z něho nedělají žádné terno. Dobře si proto tedy zvažte, zda se vám vůbec vyplatí.

 

Ubytování

 

Pokud jedete na svou dovolenou s cestovní kanceláří, tak buďte z hlediska vašeho ubytování obezřetní již při podpisu smlouvy. Co v ní totiž nebude zaneseno, na to nemáte nárok, ani kdyby to cestovka ve svém katalogu nebo na pobočce zmiňovala třeba stokrát. Ukázkovými příklady jsou výhled na moře, přistýlka, apartmán s vlastní terasou a další podobné věci. Můžete totiž přijet na místo a zjistit, že bydlíte v přízemí, nemáte terasu ani balkon a z okna se díváte do dvora hotelu na popelnice. Takovouto situaci pak můžete reklamovat pouze v tom případě, pokud máte ve smlouvě zaneseno, že máte na požadované věci nárok.

 

Další nepříjemností, která vás ve vašem hotelu může potkat je to, že máte poničené zařízené svého pokoje. Hned první den vašeho pobytu tedy raději vše prohlédněte a pokud najdete nějaké poškození, oznamte to na recepci nebo u vašeho delegáta. Jinak by se vám taky mohlo stát, že po vás bude majitel hotelu na konci vašeho pobytu vymáhat náhradu škody za něco, co jste neudělali.

 

Čeští turisté mají v zahraničí stále problémy také s tím, že pokud dostanou nějaký špatný pokoj, který je z jakéhokoliv důvodu nezpůsobilý pro kvalitní dovolenou, málo kdy si jdou stěžovat a bojovat za svá práva. To je však zásadní chyba. Pokud se vám váš pokoj nebude zdát, ať už kvůli zápachu, hluku, nečistotě či z nějakého jiného důvodu, nebojte se to říct delegátovi nebo recepčnímu s tím, že požadujete jiný pokoj. Ve většině případů vám totiž hotel vyhoví a bylo by zbytečné trápit se v podmínkách, které se vám nezamlouvají.

 

Celkem častou nepříjemností, se kterou se mohou turisté po příletu do své dovolenkové destinace setkat, je také změna hotelu. Cestovní kanceláře mají s majiteli často nasmlouvaný určitý počet pokojů, ale z důvodu špatné organizace může dojít k obsazení všech ubytovacích jednotek. V takovém případě se bohužel cestovatel nemůže příliš bránit. Ve smlouvě, kterou podepisuje se svou cestovní kanceláří totiž vždy stojí, že cestovka může na místě z organizačních důvodů vyměnit hotel. Poslat vás však můžou pouze do hotelu stejné, nebo lepší kategorie. To, že jste si však hotel vybírali několik dnů na internetu nebo, že váš nový hotel je podstatně dál od pláže, než byl ten původní, bohužel nezměníte.

 

Doprava

 

Jestliže jedete na dovolenou s cestovní kanceláří, tak byste od ní měli mít automaticky zajištěné letenky a transfer z letiště do hotelu. Jakékoli problémy při přepravě by pak za vás měli řešit právě zaměstnanci vaší cestovní kanceláře. Jestliže však na dovolenou cestujete po vlastní ose, tak by mohly případné komplikace přinést více těžkostí. Klasickým případem problémového přesunu na dovolenou je zpožděný či zrušený let. Jestliže dojde k více než dvouhodinovému zpoždění letu, musí vám dát letecká společnost písemné potvrzení o této události a zároveň zajistit občerstvení. Pokud by se váš odlet oddálil o delší časový úsek, máte právo na ubytování v hotelu. Když dojde k úplnému zrušení letu, opět musíte dostat potvrzení, které vám zajistí to, že dostanete zpět své peníze, případně peníze jako náhradu vzniklé škody, pokud byste se museli do cílové destinace dopravovat dražším způsobem. Snažte se však vždy důkladně komunikovat s pracovníky leteckého dopravce a ke všem službám, které využijete (občerstvení, taxi, náhradní letenky) si berte účty, abyste se mohli domáhat zaplacení náhrady.

 

Jestliže mluvíme o problémech s dopravou na dovolené, tak nemůžeme nezmínit ani samotnou dopravu v místě vašeho pobytu. Vždy si zjistěte, jaké jsou v dané oblasti na silnicích zvyklosti, jak se liší pravidla provozu od těch, na které jste zvyklí a až poté se vydejte případně vypůjčit nějaký dopravní prostředek. Počítejte s tím, že jižanské národy a země na severu Afriky mají jinou mentalitu než klasičtí „kontinentální Evropané“. Na silnicích je tedy vždy velmi rušno, dopravní předpisy se tu moc neřeší, všichni troubí a nadávají z okýnek. Nejezděte proto zbrkle a nepřicházejte zbytečně do konfliktu s místními obyvateli, uvidíte, že se to vůbec nevyplácí. Pokuty za dopravní přestupky bývají v zahraničí velmi vysoké a tamější policisté jsou na turisty často velmi přísní. To, co četníci odpustí místním, by vám tak snadno projít nemuselo. Jízda na skútru bez přilby je toho jasným příkladem.

 

Jestliže se rozhodnete zapůjčit si silniční skútr či automobil, dejte raději na rady svého delegáta, který má již v dané destinaci zkušenosti. Mnohé cestovní kanceláře mají navíc domluvené partnerství s některými firmami, takže se můžete rovněž dočkat slevy. Pokud jste na dovolené bez cestovní kanceláře a chcete si projet okolí, porovnejte si ceny jednotlivých půjčoven, aby se vám nestalo, že skočíte na lep té nejdražší. Ať už si půjčujete skútr nebo auto, vždy si doplaťte pár eur za připojištění. Bylo by totiž zbytečné platit škody na vozidle v desetitisícových částkách.

 

Zdravotní problémy

 

Když si jedeme do zahraničí odpočinout a načerpat nové síly, tak nám naši dovolenou dokáže málo co tak zkazit jako zdravotní problémy. Cestovní pojištění, které zahrnuje i úrazové připojištění, je již samozřejmostí, na kterou by neměl zapomenout žádný turista. Ošetření v zahraničních nemocnicích totiž řádně provětrá vaši peněženku. Pokud míříte do nějaké exotické destinace, tak si zase nezapomeňte zjistit, jaká očkování jsou potřeba. Očkovat se navíc musíte vždy určitou dobu před vaším odjezdem, takže tento fakt rozhodně nepodceňujte.

 

Před cestou do vašeho letoviska si vždy zjistěte, jak je to v daném místě s hygienickou situací. V mnoha zemích se totiž nedoporučuje užívat tamější pitná voda, i když ji místní normálně konzumují. Jejich organizmus je totiž na její složení zvyklý, pro vás by však několik loků mohlo znamenat nepříjemné průjmy a několikadenní pobyt na toaletě místo polehávání na pláži. Na podobné problémy se připravte především v Tunisku, Egyptě a Turecku. V Egyptě se tomuto jevu říká „faraonova pomsta“ a věřte, že se nejedná o nic příjemného. Problémy se zažíváním tu má zpravidla více než polovina všech turistů. V této destinaci se nedoporučuje ani čistit si zuby ve vodě z kohoutku. Na vše zásadně používejte balenou vodu. „Nakazit“ se však můžete také z ovoce a zeleniny, které jsou umyty v nepitné vodě či z ledu, který dostanete v nápojích. Jestliže vás tedy na dovolené zastihnou žaludeční a střevní problémy, rychle se vypravte do lékárny a kupte si speciální lék Antinal, jenž by vám měl pomoci. Jestliže by nebyl k dostání právě tento lék, tak vám místní lékárník nebo váš delegát jistě poradí, jaké náhradní řešení zvolit.

 

Klíčová slova: Tunisko, Egypt, Turecko, Počasí

 

Publikováno: 05.09.2011
Aktualizováno: 06.09.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Noční můry dovolených

22.07.2014 09:43 zuka
46.227.13---

Přes cestovku jezdím málokdy, takže s ubytováním většinou problémy nemám.Znám pár známých, co takhle jezdili a měli skoro pokaždé nějaký problém. S počasím člověk nic moc neudělá. Když nevyjde,tak nevyjde - z toho se nezblázním. Jediné, na co si dávám pozor jsou možné zdravotní problémy. Většinou se nikdy neobejdu bez zažívacích a nebo střevních potížích. Bude to i tím, že na dovolené si vždycky dávám místní speciality a snažím se poznat danou zemi co nejvíc. Ale teď jsem si koupila biopron forte, protože jsem dostala antibiotika na zánět močového měchýře a mají pomáhat i na tyhle problémy během dovolených. Takže za dva týdny,kdy mě čeká dovča ho budu užívat a ještě během celé dovolené a snad to bude ok

23.09.2011 17:22 Gargamel
195.39.100---

Zajímavý článek, už vím, na co si dát pozor. Nejsem moc zkušený cestovatel, ale s počasím nic neudělám ani za mák!

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Fotogalerie k tématu: Noční můry dovolených





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist