Poplatky u low cost aerolinek

Cestujte letadlem levněji


Rychlost, pohodlnost, bezpečnost – to jsou hlavní důvody, proč je letadlo při přesunech na větší vzdálenosti jasnou první volbou většiny cestovatelů. Oprávněné nadšení pro leteckou dopravu však u nejednoho turisty dokáže rychle zchladit pohled na sumu peněz, kterou by si nákup letenky do vysněné destinace vyžádal. Naštěstí není třeba hned defétisticky házet flintu do žita a útrpně se začít smiřovat s tím, že letošní dovolená opět neproběhne v Karibiku, nýbrž na Slapech. Na trhu totiž existuje dostatečně široká nabídka lowcostových aerolinií a charterových letů, díky které se možná přeci jen váš sen promění v realitu a vy nakonec budete místo desítky čepované v kempu v Rabyni usrkávat osvěžující koktejl pod slunečníkem na bělostné karibské pláži. Jak říká známé rčení, není všechno zlato, co se třpytí, a proto je dobré i k nabídce nízkonákladových společností přistupovat s určitým kritickým odstupem a mít na zřeteli některé skutečnosti, které by vás mohly ve výsledku překvapit či zaskočit. Právě s takovými skutečnostmi vás seznámí tento článek, který trochu nahlíží pod líbivou slupku akčních nabídek leteckých společností. Informace v textu obsažené jistě ocení nejen turisté mající hluboko do kapsy, ale i ti cestovatelé, kteří nechtějí do lačného chřtánu dopravců cpát více peněz, než je nezbytné.

Po Evropě s lowcostem


Eiffelova věž

Eiffelova věž

V současné době se u nízkorozpočtových společností často objevují nabídky akčních letenek do mnoha evropských destinací. Odlétá se z Prahy, Brna, Vídně nebo Bratislavy a uváděná cena za zpáteční letenku se vejde do jednoho tisíce korun. Tyto ceny jsou velmi atraktivní, avšak skutečná suma, na kterou vás letenka nakonec přijde, může být klidně dvojnásobkem i trojnásobkem inzerované částky. Pokud má zákazník nadstandardní požadavky, nabízejí aerolinky široký výběr služeb, které nejsou zahrnuty v ceně letenky a účtují se na jednu osobu a let. Před dokončením rezervace je důležité se přesvědčit, jestli zároveň s cenou letenky neplatíte za služby, které nepotřebujete. Nejčastěji se jedná o cestovní pojištění, přednostní odbavení, rezervaci sedadla nebo odbavené zavazadlo. Pro víkendový výlet po Evropě totiž mnoha lidem stačí pouze příruční zavazadlo a cestovní pojištění bývá často součástí platební nebo kreditní karty.

Jediným poplatkem, kterému se pravděpodobně nevyhnete, je takzvaný administrativní poplatek, který si účtuje většina online rezervačních systémů. Ten se liší podle způsobu platby a pohybuje se v rozmezí 100 až 300 Kč za jednu osobu a let.

Dále je také potřeba počítat s dopravou z letiště do centra metropole. Lowcost aerolinie totiž obvykle využívají vzdušné přístavy, které jsou od středu města vzdálenější a většinou nebývají v dosahu městské hromadné dopravy. Cena se pohybuje mezi 250 a 500 Kč za jednosměrnou jízdenku. Tato položka není sice povinná, ale vyplatí se objednat již při rezervaci letenky, jelikož je většinou levnější než ceny přímo na letišti. Pokud tedy nemáte domluven odvoz z letiště, například od známých v zahraničí, nezapomeňte se o možnostech a cenách transferu do města informovat předem, můžete si tím ušetřit další zbytné výdaje.  

Do světa s charterem


Pláž na ostrově Palawan

Pláž na ostrově Palawan

Další možností, jak levně vycestovat, představují charterové lety z Německa (www.ltur.com a další), které nabízejí sice menší pohodlí na palubě než klasické letecké společnosti, avšak mnohem více standardních služeb v ceně letenky a lety do atraktivních destinací mimo Evropu, na rozdíl od nízkorozpočtových aerolinií, jejichž pole působnosti se omezuje na starý kontinent. Zde je ale pochopitelně při kalkulování ceny třeba počítat s částkou, kterou zaplatíte za dopravu na některé z německých letišť.

V současné době už jsou naštěstí uváděny základní ceny letenek včetně takzvaného palivového příplatku, který u mezikontinentálních letů dělal i takřka astronomických 10 000 Kč.

U letenky za oceán s charterovou nebo normální leteckou společností již dodatečné poplatky nepředstavují takové navýšení v poměru k původní inzerované ceně letenky, jako tomu je u nízkorozpočtových společností. Přesto je potřeba dát si pozor při rezervaci letenky, jestli neplatíte za služby, které nevyžadujete nebo již máte jednou zaplaceny. Pokud tedy patříte mezi cestovatele, kteří vyžadují nadstandardní služby, nebudou pro vás již nabídky lowcost společností tak lákavé a spíše by pro vás byla vhodnější akční nabídka některého z tradičních leteckých dopravců. Přesto jsou lowcost letenky pro mnoho lidí dobrou a často i levnější volbou, než zdlouhavé a nepohodlné cestování autobusem nebo autem.

Seznam nejčastěji účtovaných nadstandardních služebLowcost:


odbavené zavazadlo
platba za nadváhu
nadrozměrné zavazadlo, sportovní vybavení, domácí zvíře
dítě do 2 let
jídlo a pití na palubě
platba za odbavení na přepážce, pokud si cestující nevytiskne palubní vstupenku online
přednostní odbavení
rezervace sedadla
cestovní pojištění
změna rezervace
služby call centra

Charter z Německa:


nadrozměr
nadváha
rezervace sedadla
cestovní pojištění
doprava z Česka na letiště

Klasické aerolinie:


nadrozměr
nadváha
administrativní poplatek
cestovní pojištění

Odkazy na ceníky nadstandardních služeb lowcost společností s odlety z Česka:


Ryanair: http://www.ryanair.com/cz/terms-and-conditions#regulations-tableoffees
Wizzair: http://wizzair.com/useful_information/service_fees/?language=CZ
Easyjet: http://www.easyjet.com/CS/O/baggage.html
Smartwings: http://www.smartwings.com/obsah_p_p.php?hlavni=38&id=39&popis=49

 

Publikováno: 12.05.2011
Aktualizováno: 06.09.2011
Autor: Cyril Mrva

Diskuze: Poplatky u low cost aerolinek

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist