Jak cestovat s dětmi letadlem
|
Cestování letadlem s dětmi |
Cestování dětí na palubě letadla se stává stále častějším jevem. Rostoucímu trendu nahrává, že děti pravidelně létají na návštěvy do zahraničí za příbuznými a známými, cestují za svými rodiči, kteří pracují mimo Českou republiku, ale především spolu s celou rodinou jezdí na letní dovolenou. Vyšší příjmy českých domácností ve spojení se stále posilujícím kurzem koruny navíc umožňují vycestovat do zahraničí za lepších podmínek, než tomu bylo v předešlých letech.
Zejména letní prázdniny představují období, ve kterém zahraniční cestování nevynechá téměř žádná rodina. Cestovní kanceláře proto neustále přicházejí s atraktivnějšími zájezdy a novými akcemi a snaží se v konkurenčním boji přetáhnout klientelu na svou stranu. Tento fakt s sebou přináší i levné letenky, především pro ty nejmladší. Je třeba si zároveň uvědomit, že slevy na letenku či naprosto bezplatná letenka pro dítě se vzhledem k nízkým nákladům na přepravu dětí cestovním kancelářím vyplatí. Na trhu se také objevují nabídky bezplatných pobytů pro děti cestující na dovolenou se svými rodiči, což znamená pro rodinný rozpočet poměrně velkou finanční úlevu.
Ne vždy však cestujeme prostřednictvím cestovní kanceláře, nastávají tedy situace, kdy si musíme let naplánovat sami. Pojďme si proto připomenout několik informací, obecných pravidel a pokynů pro přepravu dětí letadlem. Nejdůležitějším faktem je rozdělení dětských cestujících na dvě hlavní kategorie. Jsou jimi děti do 2 let („infanti“) a děti od 2 do 11 let. V závislosti na věku se neliší jen ceny letenek, ale i podmínky přepravy. Dále je rovněž podstatné rozlišit, zda dítě při letu doprovází osoba starší 12 let, v takovém případě je dítě označováno jako „doprovázené dítě“ či zda se dítě přepravuje samo – tzn. „nedoprovázené dítě“.
Děti do 2 let, tzv. „infanti“, musí být nutně doprovázeni dospělým nebo alespoň osobou starší 12 let (nezbytný doprovod dospělého se vztahuje rovněž na děti do pěti let). Jejich letenka je však zlevněna až o 90 % a někteří dopravci je dokonce přepravují zdarma . Infanti nemají nárok na vlastní sedadlo ani na volnou váhu zavazadla. Jejich přeprava je možná v dětském koši, nebo v tašce na dítě, které zabezpečí letecký přepravce, či dospělý cestující, se kterým dítě cestuje. Pokud je vedlejší sedadlo neobsazené, může se na něj dítě bez problémů položit. I přesto, že dítě do 2 let nemá nárok na volnou hmotnost zavazadel, je cestujícímu, který s dítětem cestuje, zdarma povoleno vzít si na palubu letadla přenosný dětský koš nebo tašku na dítě, jídlo pro dítě, pleny, přikrývku a oblečení. To vše objemově pouze na dobu letu. Děti od 2 do 11 let mají nárok na vlastní sedadlo i na volnou váhu zavazadla. Tyto děti mají až 50 % slevu na cestovném. Jedná se však o všeobecné pravidlo, takže se může u různých přepravců lišit. Navíc je třeba počítat s letištními poplatky, které platí všechny přepravované osoby stejné.
Cestující od 5 do 12 let, kteří nejsou doprovázeni osobou starší 12 let, jsou označovány jako „nedoprovázené děti“. Podmínky pro jejich přepravu mají každé přepravní společnosti různé. Například přepravce Easy Jet nepřijme na palubu dítě mladší 14 let, pokud není doprovázeno osobou starší 16 let. ČSA akceptuje přepravu nedoprovázených dětí již od 8 let, ale pouze pokud je dítě doprovázeno na letišti dospělou osobou a tam je s ní sepsáno prohlášení, že na dítě bude čekat další dospělý na cílovém letišti. Souhlas k přijetí takovéhoto dítěte musí potvrdit všichni přepravci a dopravci, kteří se na daném letu podílejí.
Na ukázkovém příkladu si můžeme předvést, jak se pohybují ceny letenek pro různé věkové kategorie. Tak například, když poletíte na týdenní výlet do Londýna a rozhodnete se zakoupit zpáteční letenku měsíc s předstihem, bude se cena pro dospělou osobu pohybovat okolo 6000 korun, za „infanta“ zaplatíte pouze 300 Kč, dítě ve stáří 3-11 let vás však přijde téměř na 5000 Kč a mládežník (12-24 let) bude muset zaplatit dokonce plnou cenu. Uváděné ceny jsou použity z ceníku společnosti ČSA. U jiných leteckých společností se ceny budou samozřejmě o něco lišit. Vždy se vyplatí vyhledat si několik nabídek.
Na samý závěr by bylo určitě uvést pár rad a tipů, jenž můžete využít při cestování s dětmi letadlem. Mezi první rady patří, že bychom neměli vybírat příliš vzdálené destinace, do kterých doba letu překračuje 4 hodiny, tak dlouhé lety zpravidla děti ne moc dobře snášejí. Také je mnohem lepší létat v noci, děti jsou totiž zvyklé spát když je tma, cesta ve spánku jim proto podstatně rychleji uteče. Dalším vhodným tipem na klidnou a spokojenou cestu letadlem s malými ratolestmi je posazení dítěte k okénku, let je tak pro něj mnohem zajímavější a navíc vám bude dítě neustále na očích, protože nebude sedět na sedadle u uličky a nebude moci nikam utéct.
Publikováno: 16.07.2008
Aktualizováno: 08.03.2011
Autor: Miroslav Tryner