Cestování letadlem se zdravotními potížemi

Vliv létání na člověka

Formulář MEDIF

Formulář MEDIF

Vliv létání na organismus je značný. V nadmořské výšce, ve které se letadla pohybují, je vzduch velmi řídký a jeho tlak nízký, proto se v kabině letadla pomocí přetlaku vzduch upravuje tak, aby byl dýchatelný. Místo vzduchu, který se nachází ve výšce cca 10 000 m, se vzduch v letadle upravuje na vzduch srovnatelný s výškou cca 2000 m, aby byl pro lidské tělo hodnotnějším. Dalším omezením je fakt, který hlásá Boyle-Morriotův zákon. Podle onoho zákona (pro naše potřeby upraveného) se vzduch v lidském těle vlivem nižšího tlaku rozpíná. Jelikož ale z našeho těla nemá jak uniknout, způsobuje problémy doprovázené bolestí. A samozřejmě i to s sebou nese rizika spojená s přepravou nemocných.

 

Obecné podmínky transportu nemocných

Obecně lze říci, že přeprava nemocných je omezena charakterem jejich onemocnění. Platí, že pokud charakter onemocnění může zasahovat do přepravy cestujícího samotného (vážné případy srdečních onemocnění, plicní potíže, onemocnění vnitřních orgánů apod.) nebo ostatních cestujících, není nemocnému umožněn transport. Pacienti s infekčními chorobami budou z přepravy vyloučeni minimálně do doby, než pomine nebezpečí nákazy ostatních osob na palubě.

 

Nutné formality

Při přepravě pasažérů s onemocněním je velmi často nutné vyjádření lékaře, resp. posouzení zdravotního stavu pacienta a jeho způsobilosti k transportu. K těmto účelům slouží např. u ČSA tzv. formulář MEDIF, který je k dispozici na pobočkách. České aerolinie dále uvádějí, že je možný i převoz pacienta, kterého jeho choroba připoutala na nemocniční lůžko, pacient bude od ostatních cestujících oddělen plentou. 

 

Přeprava handicapovaných


Slepecký pes u letadla

Slepecký pes u letadla

Při přepravě nepohyblivých pacientů by mohl nastat problém v případě nevyhovujících rozměrů vstupních dveří při nastupování do letadla. V tomto případě si aerolinky dovolují odmítnout postiženému přepravu. Pokud nehrozí podobné komplikace, bývá zpravidla nutností přepravu postiženého dopředu dohodnout a následně ještě potvrdit 48 hodin před odletem. Cestující, který je upoután na invalidní vozík, má nárok na bezplatný transport.


Přeprava vodících psů

 

V případě, že letadlem cestují lidé mající postižení vyžadující přítomnost vodícího psa, vycházejí jim aerolinky vstříc. Pes musí být uvázán a je přítomen přímo u svého pána v letadle. Nutností bývá doložení potvrzení o výcviku a řádných dokladů, které aerolinky vyžadují.

 

Přeprava těhotných žen

Pro ženy v těhotenství je cesta letadlem neporovnatelně větším stresem. Platí, že nastávající maminky mají zelenou při vstupu do letadla až do 34. týdne těhotenství a převážně jen v případě, že lékař potvrdí normální průběh těhotenství, v opačném případě aerolinky transport odmítnou. U cestování novorozenců se doporučuje počkat minimálně 2 dny po narození, v ideálním případě by se mělo čekat do týdenního stáří dítěte, matka, pokud se cítí sama způsobilá, může cestovat letadlem ihned po porodu.

 

Publikováno: 27.01.2008
Aktualizováno: 11.02.2008
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cestování letadlem se zdravotními potížemi

18.06.2012 13:45 michal
---.bluetone.cz

je to fakt špatný

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist