Cestovní tarify letenek

Cestovní tarify, aneb stejné letenky za různé ceny?

Letenky

Letenky

Také se často při vyhledávání letenek v online rezervačním systému různých cestovních agentur pozastavíte nad různými cenami u letů do stejné destinace a ve stejný den? Říkáte si, jak je možné, že se cena může lišit až o desítky tisíc? Vinu na rozdílu nenese jen různá cenová politika leteckých dopravců, ale spíše druh tarifu, který cenu letenky ovlivňuje v mnohých případech velmi zásadním způsobem.

Tarifní politika leteckých dopravců se pro zahraniční lety řídí především tzv. mezinárodními IATA tarify. Ty platí celosvětově a stanovují se na pravidelných zasedáních leteckých dopravců. Mezinárodní IATA tarify se dále dělí na tarify normální a zvláštní. Normální IATA tarif je stanoven zvlášť pro ekonomickou třídu (Y), obchodní třídu (C) a u některých společností i první třídu (F). Letenka vystavená v normálním IATA tarifu má platnost 1 rok a lze na ni aplikovat širokou škálu slev (studentská, mládežnická, rodinná). Cestující má tedy zaručenu plnou flexibilitu letenky, během její jednoleté platnosti může rezervaci bez dalšího poplatku zrušit a překnihovat se na jakýkoli jiný volný termín. Tento komfort se však následně významně promítá do celkové ceny letenky. Přesto, že se jedná o základní tarif, v současnosti se jej v letecké dopravě využívá jen velmi málo (cca 10% případů).

V dnešní době totiž dominují tzv. zvláštní tarify. Ty se stanovují zejména pro zpáteční letenky v ekonomické třídě. Jejich základní dělení je na veřejné (výletní) tarify, k jejichž zakoupení má přístup jakýkoli zájemce o letenku, a neveřejné, které si objednávají cestovní kanceláře. Do ceny vaší dovolené se proto obvykle promítají právě tyto neveřejné tarify. Neveřejné proto, že při koupi zájezdu nezjistíte, kolik platíte za ubytování a kolik za letenku, ale znáte jenom celkovou cenu se vším všudy. Využitím zvláštních tarifů, ať již veřejných či neveřejných, je možné ušetřit na letence nemalé finanční prostředky. Za nabídnutí výhodnější ceny letenky si naopak dopravce může dovolit různá omezení, kterými se slevu na letence kompenzuje. Přehled tarifů, se kterými se můžeme při cestování často setkat je uveden v následujícím přehledu:

EE tarif (EXCURSION) – zvýhodněné výletní cestovné (minimální a maximální doba pobytu), rezervace je možná kdykoli a její změna není zpoplatněna.

PX tarif (PEX) - je nutné dodržet minimální a maximální dobu pobytu, změna rezervace je možná za určitých podmínek a zrušení letenky již podléhá poplatku.

SX tarif (SUPER PEX) - ještě restriktivnější forma PX tarifu s kratší dobou platnosti a přísnějšími podmínkami pro změnu rezervace.

AP tarif (APEX) – je nutné dodržet termín zakoupení letenky na základě pevné rezervace, změna nebo zrušení rezervace (pokud se umožňuje) pouze za poplatek.

AB tarif (SUPER APEX) – restriktivnější forma AP tarifu s kratší dobou platnosti a přísnějšími podmínkami pro změnu rezervace.

SEAT SALE/SPEC tarif – speciální druh tarifů SX a AB, který se používá jen v omezeném období na vybrané lety

IT tarif (INCLOUSIVE TOUR) – individuální turistický tarif, který zahrnuje i využití a zaplacení dalších služeb (pobytu)

GV tarif (GROUP) – skupinové cestovné

COM tarif (COMPANION) – speciální druh EE, PX nebo AP tarifu, kterého lze využít v případě, kdy alespoň dva dospělí cestují společně

FP tarif (FAMILY) – speciální tarif pro členy rodiny cestující společně

Mimo výše uvedené se dají na normální i zvláštní tarify uplatnit následující slevy:

IN – sleva pro dítě do věku 2 let

CH – sleva pro dítě do věku 12 let

ZS – sleva pro studenty

ZZ – sleva pro cestujícího do určitého věku (např. 26 let – mládežník)

CD – sleva pro důchodce

AG – sleva pro agentury

DG – vládní sleva

ID – sleva pro zaměstnance leteckých společností

CN/CP – sleva pro doprovázejícího cestujícího

Věříme, že článek každému pomůže lépe se orientovat při výběru nejvýhodnějšího druhu letenky, a jestliže už máte letenku zakoupenou, alespoň se pro zajímavost podívejte, jaký tarif jste si zakoupili. Na letence by měl být uveden v poli FARE BASIS.

 

Publikováno: 30.11.-0001
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cestovní tarify letenek

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist