Strach z létání letadlem

Obáváte se cestování letadlem?

 

Letadlo v bouři

Letadlo v bouři

Létání se stalo běžnou součástí našeho každodenního života, jedná se o nejrychlejší a nejbezpečnější způsob přepravy. Strach z létání přesto provází mnohé pasažéry, někomu ani nedovolí do letadla usednout a omezuje ho v osobním a pracovním životě. Důvodů může být mnoho, bývají racionální i iracionální, zpravidla se liší příčina strachu mužů a žen. Stejně jako u ostatních obav, i zde platí, že porozumíme-li svému strachu, budeme schopni s ním úspěšně bojovat a překonáme ho.

 

 

Čeho se bojí muži?

 

Mužské obavy jsou většinou racionálního rázu, týkají se především technického či konstrukčního hlediska. Muži dále mají strach z případné nouzové situace, a to zejména proto, že do řízení letadla nebudou moci nijak zasáhnout. Je mnoho cestujících, kteří (ať už na základě pověr, šuškandy či své povahy) nemají stoprocentní důvěru v posádku letadla. V tomto případě je třeba připomenout, že již během výcviku jsou na budoucího pilota kladeny vysoké nároky, prochází

Kontrola letadla

Kontrola letadla

mnoha školeními a znalostními i psychologickými testy, které zaručí profesionální přístup k práci. Každý pilot, než usedne do kokpitu dopravního letadla, musí vlastnit průkaz obchodního pilota a musí mít nalétány stovky hodin na menším stroji a simulátoru. Rok co rok posádka (včetně letušek) absolvuje několik školení, kde nacvičuje krizové situace a dále se vzdělává. Proto není potřeba se strachovat, že osoba sedící v pilotní kabině nemá dostatek znalostí či zkušeností k výkonu své práce. Vždyť kolikrát bez obav jezdíme tramvají, vlakem nebo autobusem a o schopnostech šoféra nás ani nenapadne pochybovat.

Pokud jde o technický stav letadla a jeho konstrukci, je dobré si uvědomit, že se letadla neustále vyvíjí přes 100 let, to aby dosáhla dokonalého tvaru a stroj se mohl bez problémů vznést do výše přes 10 kilometrů i s osmi sty lidmi na palubě. Všimněme si, jak se trup letounu podobá tělu delfína, který se snadno a rychle pohybuje ve vodním prostředí. Letadlo je poháněno motorem, který vyvozuje dopřednou sílu - tah. Křídla vyvíjejí vztlakovou silou, která je dána různým tlakem pod a nad křídlem, což umožňuje udržení nad zemí navzdoy zemské přitažlivosti. Z hlediska technického je známo, že každý letoun prochází sérií různých kontrol, podle počtu nalétaných hodin. O každý stroj se stará tým vyškolených specialistů, kteří znají daný typ letadla do posledního šroubku. Auto dáváme na technickou jednou za dva roky, letadla jsou kontrolována před každým letem.

Čeho se bojí ženy?

 

Strach z létání

Strach z létání

Ženský strach je obvykle iracionálnější, je založen na pocitech a abstraktních obavách. Pomineme-li strach z uzavřených prostor nebo z velkého množství lidí na jednom místě, trápí ženy hlavně obava, že případnou krizovou situaci nezvládnou, například že zpanikaří nebo že se ztratí na neznámém letišti. V obou případech se lze s obavami nejlépe vyrovnat tím, že se na možné nepříjemné situace řádně připravíme.

Pokud máte strach, že se ztratíte nebo nevyznáte na cizím letišti, pomůže vám internetová stránka letiště, kde si můžete v klidu domova nastudovat, jak se na letiště včas dostavit, jak se orientovat, kde je který terminál a co je na letišti k dispozici. Vždy je lepší být na letišti alespoň dvě hodiny před odletem. Pro zkrácení čekání si již doma můžete udělat stručný plánek kudy kam půjdete a co zajímavého se kde nachází. Většinu žen dovede spolehlivě rozptýlit procházka po letištních obchodech (hlavně parfumériích, které dovedou navodit příjemnou atmosféru), případně kavárnách či free wi-fi spotech.

Představa, že nějakou situaci nezvládnete se dá rozptýlit tím, že si jasně naplánujete a zapamatujete, co v jakém okamžiku je třeba udělat. Pro uklidnění trénujete hluboké dýchání a soustředíte se na příjemné věci. Na palubě letadla se můžete spolehnout na milý personál, který se o vás postará a v případě jakékoli potřeby ochotně pomůže.

Nejlepším způsobem, jak se vyrovnat se strachem z létání je nemyslet na cestu samotnou, ale na její cíl. Před odletem na dovolenou si představte, jak se vzdalujete každodenním problémům a blížíte se například k vysněné pláži. Při cestě domů se zas můžete těšit na svoje blízké a pohodu domova. Užitečné je zabavit myšlenky a myslet na cokoli jiného, než na let. Proto je dobré vzít si do letadla křížovky, hru, přehrávač s filmem, nebo ještě lépe zápisník a cestou plánovat, co vás čeká a na co se můžete těšit. Rozhovor se spolucestujícím je také velice povzbudivý a pomáhá odpoutat se od negativních myšlenek.

Cestující, mající nadměrný strach z létání se mohou obrátit na školící středisko nejbližších aerolinií (u nás např. kurz "Létání bez strachu", organizovaný ČSA), nebo si přečíst stejnojmennou knihu, vydanou nakladatelstvím Smart Press.

 

Publikováno: 19.07.2008
Aktualizováno: 23.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Strach z létání letadlem

28.02.2014 20:04 Kamila
---.254.olomouc.internethome.cz

Vím že se to sem moc nehodí, ale chtěla bych se zeptat od kolika let mohu letět sama? Četla jsem že od 16 je to pravda?:)

04.04.2013 20:33 Marketa
---.c.cbsn.cz

...trochu strach mám,ale umím ho ovládat...já létám a vždycky si vezmu knihu,časopisy,křížovky ...a někdy si prostě řeknu...když se to má stát,tak se stane...ale víc nad tím nepřemýšlím :)) hlavu vzhůru :)

08.04.2012 21:08 adela
178.23.219---

strašna představa že umžu a kdyš se kouknte dneska na televizi tak všude letadla padají já bych si do letadla nesedla ani za zlatý prase

05.02.2012 13:07 Enike
---.rychlydrat.cz

souhlasim s tim, ze je nejlepsi soustredit se na cil behem cesty. Predstavit si, jak az budem na miste, si sednem do mistni hospody a dame si pivko:) to pomaha

25.09.2011 19:37 Alena
---.net.upcbroadband.cz

Tak to ja mam take a je to panicke a myslim, ze spadneme a predstava padu je priserna.Poradte

24.02.2011 20:18 Jarda
---.viagia.cz

Ahojda, autor článku zmiňuje možnost kurzu u ČSA, která je ale masovou záležitostí. Z vlastní zkušenosti můžu spíše doporučit osobní doprovod profesionála. Existují agentury, které nabízejí doprovod například pilotů. Prostě je s tebou celou dobu profesionál s mnoha lety zkušeností a odpovídá ti na otázky, které máš a když nemáš odpovědi, tak se cítíš nesvá. Zkus si dát do googlu asistované létání a ono ti to něco najde. Já to můžu jenom doporučit.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist