Odbavení zavazadel

Odbavení zavazadel dle hmotnosti

Zavazadlo přesahující limit

Zavazadlo přesahující limit

Zavazadlo se přijímá (a následně odbavuje) v den cesty, zváží se, opatří nálepkou s destinací a druhá část nálepky se připevní na letenku. Podle hmotnostního kritéria celosvětově (s výjimkou USA a Kanady) platí, že cestující v ekonomické třídě má nárok zpravidla na 20 kg volné váhy zavazadel, cestující v obchodní třídě na 30 kg. Děti do 2 let na zavazadlo nárok (s výjimkou složeného dětského kočárku) nemají. Děti od 2 do 12 let mají nárok na přepravu zavazadel stejně jako dospělí. Volná hmotnost na zavazadla může být stanovena odlišně podle jednotlivých dopravců. Např. České aerolinie mají v třídě economy limit 23 kg.

 

Další kritéria odbavení a poplatky

 

Rozměry zavazadel

Rozměry zavazadel

Někteří dopravci používají na vyhlášených linkách při odbavování zavazadel tzv. kusový systém. Tento systém byl zaveden z důvodu zjednodušení odbavení a je používán především při cestách do států Severní Ameriky. Cestujícím bohužel působí velmi často nemalé potíže, jelikož jim jsou odbavována zavazadla nejprve podle hmotnostního a následně také podle kusového systému. Podle organizace ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví) může nastat problém u více jak 1 z 20 cestujících, který započne cestu v Evropě a končí ji v Severní Americe. I zde platí, že různí dopravci mají různé limity. Např. ČSA používají při cestě do USA či do Kanady limity v obchodní třídě na dvě zavazadla o maximální přípustné hmotnosti 32 kg/ks a součet všech tří rozměrů zavazadla nesmí převyšovat 158 cm/ks, ve třídě economy jsou zdarma přepravovaná zavazadla opět nejvýše dvě, součet všech tří rozměrů nesmí přesáhnout 158cm/ks, ale zároveň součet všech rozměrů obou zavazadel musí být menší než 273cm. Děti do 2 let mají nárok na jedno zavazadlo, u něhož součet všech tří rozměrů nepřesáhne 115 cm a také na bezplatnou přepravu složeného dětského kočárku. Při překročení hmotnosti, počtu či rozměrů zavazadel, platí cestující poplatek za přespočetné zavazadlo. Za každý kilogram přespočetného zavazadla se vybírá poplatek ve výši 1 – 1,5% z nejvyššího jednosměrného tarifu podle místa určení. Přespočetná zavazadla se přepravují v témže letadle jako cestující v případě, že pro ně byl dopředu zajištěný prostor v nákladové části letadla či je v nákladovém prostoru letadla volná kapacita.

 

Půlování zavazadel

 

Cestují-li společně 2 a více osob do stejného místa, mají možnost nechat odbavit svá zavazadla společně a aerolinie jim sečtou povolenou hmotnost zavazadel. Jedná se o tzv. půlování. V případě, že společně cestují 2 lidé s leteckou společností, kde je maximální povolená hmotnost zavazadel 20 kg, první osoba má zavazadla o hmotnosti 25 kg, druhá 15 kg, neplatí žádný nadstandardní příplatek, protože součet 25 kg a 15 kg dává součet 40 kg, což je přesně 20 kg na osobu.

 

Přeprava sportovního vybavení 

Golfové hole

Golfové hole

Při přepravě sportovního (především lyžařského a golfového) vybavení se volná hmotnost zavazadel stanovuje jinak. Skládá-li se lyžařská výstroj z jednoho páru lyží, jednoho páru lyžařských holí a jednoho páru lyžařských bot, účtují aerolinie poplatek jako za 3 kg nadlimitního zavazadla. Poplatek se vybírá jen tehdy, když není lyžařská výbava zahrnuta do volné hmotnosti zavazadel. Je-li i přesto překročena celková hmotnost zavazadel, zaplatí cestující uvedený poplatek podle normální sazby za přespočetné zavazadlo. Podobným normám podléhá také přeprava golfové výstroje. Za přepravu golfové výstroje skládající se z jedné soupravy golfových holí a jednoho páru golfové obuvi se účtuje zvláštní poplatek jako za 6 kg přespočetných zavazadel. Aplikace poplatku je obdobná jako v předešlém případě. Tímto způsobem je povoleno přepravovat nejvýše 15 kg golfového vybavení, za každý další kilogram se účtuje standardní poplatek podle sazebníku přespočetných zavazadel. Např. České aerolinie dále uvádějí, že podobně lze přepravovat různé druhy sportovního vybavení jako např. jízdní kolo, které musí být náležitě zabaleno v balící fólii, částečně rozmontováno apod.

Podle informací ČSA nesmí na linkách hmotnost zavazadla přesáhnout 32 kg, výjimka se vztahuje na invalidní vozík pro potřeby cestujícího, zvířata, hudební nástroje, televizní kamery a sportovní výstroj, kterou nelze rozdělit na více kusů.

 

Odbavení zavazadel u zahraničních aerolinií

Transport odbavených zavazadel

Transport odbavených zavazadel

Pro porovnání uvádíme ještě, jaký systém odbavení zavazadel užívají dvě z předních světových leteckých společností. Společnost British Airways stanovuje přípustnou hmotnost zavazadel při cestách po Velké Británii 23 kg na dospělého člověka, maximum je 1 zavazadlo, součet jeho rozměrů nesmí přesáhnout 158 cm. Při cestách po Evropě a ostatních světových destinacích mimo USA a Kanady jsou povolena nejvýše 3 zavazadla, maximální povolená hmotnost je opět 23 kg a součet všech tří rozměrů zavazadla je 158 cm. Společnost Lufthansa povoluje přepravu dvou zavazadel o hmotnosti až 32 kg/ks při cestování první třídou a třídou business, při cestování třídou economy jsou limitem opět 2 zavazadla o hmotnosti 23kg/ks.

 

 

Publikováno: 27.01.2009
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Odbavení zavazadel

17.09.2016 15:22 suda miloslav
---.144.broadband2.iol.cz

Letíme do Egypta letec.spol. Air Cairo jaká může být váha kufru na osobu.Děkuji

12.03.2015 20:57 Vladimíra
212.96.182---

dobrý den, letím z Vídně do Curichu a pak do USA. Kolik můžu mít zavazadel a jakou hmotnos. Děkuji

21.06.2014 05:30 Božena Blažková
---.tmcz.cz

Musím mít na kufru visačku se jménem a adresou?

05.06.2014 14:15 Iveta
195.113.97---

Dobrý den, 2.6. odlétám do Tanzánie a na elektronické letence mám napsanou povolenou váhu 46 kg. Ale dále v textu letenky je uvedeno, že cestující economy class může mít 1 zavazadlo 23 kg, business class 2 zavazdla 32 kg. Tak jsem na rozpacích, co vlastně platí.

27.05.2013 22:13 marie
---.216.broadband13.iol.cz

LETIM Z PRAHY DO CURICHU A PAK DO BOSTNU DO USA.KOLIK MUZU MIT ZAVAZADEL A O JAKE HMOTNOSTI? DĚKUJI

28.10.2012 19:57 andrea
---.sys-data.com

dobrý den, chtěla bych se zeptat, letim k příteli na pár týdnů, kde se chystám později bydlet, tak bych si tam ráda převezla pár věcí (tv, pc, nějakou elektroniku) je to vůbec možné? nikde jsem se o tom nedočetla, popř.jak je to cenově? děkuji

16.03.2012 23:17 Lucie
---.dynamic.dsl.as9105.com

Při zakoupení letenky u Jet2.com bez zaškrtnutí zavazadel je možné zavazadlo dokoupit na stránkách Jet2.com - Manage booking (zobrazit nebo změnit rezervaci), kde zadáte číslo rezervace a dostanete se k Vaší zakoupené letence. Tady lze se také odbavit on-line. Zavadlo je možné si dokoupit (stojí cca 12 liber za 22 kg) + poplatek za kartu (záleží na typu karty - zda-li Visa Electron (bez poplatku), debetní karta (poplatek cca 5 liber), kreditní karta (poplatek cca 10 liber). Poté si znovu vytisknete Vaši rezervaci se zaplaceným zavazadlem.

23.02.2012 09:05 petr
---.ktkadan.cz

dobry den cestuji spolecnosti jet2com objednali mi letenku velke britanie a nezaskrtli odbaveni jake zavazadlo si mohu vzit a popr. kilik budu platit za vetsi cestovni tasku cca 15kg dekuji.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist