Zavazadla na palubě letadla

Rozlišení zavazadel v letecké dopravě

Cestující čekající na odbavení zavazadel

Cestující čekající na odbavení zavazadel

Přeprava zavazadel na palubách letadel podléhá na rozdíl od přepravy v jiných dopravních prostředcích podstatně přísnějším a propracovanějším předpisům. Je nutné si uvědomit, že oproti pozemním dopravním prostředkům jsou letadla výrazně omezena maximální vzletovou a přistávací hmotností. Pokusme se v následujících řádcích nastínit, jak celý systém přepravy zavazadel leteckou dopravou funguje.

Každý letecký dopravce má vypracované předpisy, kterými upravuje přepravu zavazadel na svých linkách. Tato pravidla vycházejí z manuálů IATA a ICAO a bývají proto velmi často u různých dopravců dosti podobné, ne-li stejné. Nezapomínejme, že mimo kufry, batohy a tašky cestujících na palubě, se přepravuje i jiné zboží, např. pošta nebo nebezpečný náklad. Nás ale budou zajímat právě ta zavazadla, která si budeme chtít s sebou přepravit do naší cílové destinace.

 

Zavazadla nepodléhající vážení

 

Všechna zavazadla, která si s sebou vezeme se dělí na čtyři základní kategorie. První tvoří tzv. předměty, které nepodléhají vážení neboli free baggage. Tato zavazadla si každí cestující přepravuje sám a také si za ně ručí. Jedná se proto o drobné věci typu kabát, šála, přikrývka, dámská kabelka jako doplněk oděvu, malý fotoaparát, deštník, hůl, čtení po dobu letu, jídlo pro dítě po dobu letu, košík na dítě, složený invalidní vozík apod. Do zavazadel, která nepodléhají vážení však již nelze zahrnout mimo jiné velké kufříky na kosmetiku, krabice na klobouky, spací pytle, aktovky nebo rádia. Výše uvedený výčet je pouze orientační a může se u různých dopravců lišit.

 

Nezapsaná zavazadla

 

Příruční zavazadla na palubě letadla

Příruční zavazadla na palubě letadla

Druhou skupinu tvoří tzv. nezapsaná zavazadla. Nezapsaná zavazadla si opět cestující přepravují sami u sebe, vztahují se na ně však již nějaké rozměrové a hmotnostní limity. Jedná se proto zejména o cenné a křehké věci nebo předměty, které cestující potřebuje mít u sebe po dobu letu. Současně se může jednat o položky, které se nesmí přepravovat v zavazadlovém prostoru. Typicky jde o zápalky, ceniny nebo peníze. Obvykle si cestující mohou vzít s sebou na palubu jeden kus nezapsaného zavazadla o rozměru 55x44x20cm a hmotnosti 5kg. Uvedené limity se opět mohou u různých dopravců nebo destinací lišit. Cestující v obchodní třídě mívají limity pro přepravu nezapsaných zavazadel vyšší. Mějme na paměti, že všechna zavazadla, která si chceme s sebou vzít na palubu, procházejí rentgenovou kontrolou. Pracovníci letištní bezpečnostní služby jsou proto velice nekompromisní zejména ve vztahu ke kovovým nebezpečným předmětům.

 

Zapsaná zavazadla

 

Prohlídka zavazadel rentgenovým scannerem

Prohlídka zavazadel rentgenovým scannerem

Do třetí kategorie řadíme tzv. zapsaná zavazadla. Jsou to právě naše kufry, batohy a všechno ostatní, co si s sebou nebereme na palubu. Zapsaná zavazadla podléhají vážení, dopravují se v zavazadlovém prostoru a pasažér k ním pochopitelně nemá během letu přístup. Až na výjimky se jakožto zapsaná zavazadla mohou přepravovat zvířata i trvanlivé potraviny. Naopak se nesmí vozit především křehké předměty, potraviny podléhající zkáze, cenné papíry, šperky nebo peníze. Mimoto se do některých destinací vůbec nesmí vozit jídlo. Bude-li vaše zavazadlo těžší, než povoluje dopravce, může být jeho nadměrná hmotnost zpoplatněna. Obvykle je sazba 1% z ceny jednosměrné letenky za každý 1kg navíc.

 

Nedoprovázená zavazadla

 

Samozřejmě nezapomeneme ani na poslední skupinu, kterou jsou tzv. nedoprovázená zavazadla. Ta se nás již během letu vůbec netýkají, protože jsou posílány formou nákladu jiným letadlem. Uvedeným způsobem bychom přepravovali např. část zavazadel v případě, že bychom letěli např. na dlouhodobou služební cestu nebo studijní pobyt a potřebovali bychom s sebou nadměrné množství zavazadel, která by se všechna nevešla do našeho letadla. Takové zavazadlo se přepravuje následně za zbožový tarif jinou linkou.

 

Publikováno: 20.01.2008
Aktualizováno: 23.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Zavazadla na palubě letadla

09.07.2017 19:01 Emílie
---.pop1sh2.cust-nat.net-connect.cz

Taky bych si ráda přečetla odpovědi na dotazy,ale kde?

17.04.2016 22:06 Karel
---.pilsfree.net

Dobrý večer,mohu si vzít na palubu letadla elektronickou cigaretu?Díky L.

08.01.2016 07:17 Aneta
---.143.broadband13.iol.cz

Dobrý den, letíme na Maledivi a moje dcera si sebou chce vzít skateboard (tzv. pennyboard) jak jé možné ho přepravit? děkuji

20.04.2015 20:55 Martin
---.108.broadband14.iol.cz

Dobrý den. Letíme do Nižnyj Novgorod a potřebujeme ssebou přepravit nářadí. Jg. těžké zavazadlo - jek je možné to provést ? Děkuji

30.06.2014 19:08 Ludmila
---.64.net-connect.cz

Dobrý den, za pár dnů letím do Španělska, chci se zeptat jsetli se dá připlatit, třeba u cestovní kanceláře nadváha zavazadla? Známá byla v Turecku a měla spolucestující, kteří si prý připláceli předem za nadváhu zavazadla. Děkuji za odpověď

21.06.2014 14:45 Marta
---.tmcz.cz

Letím zítra na dovolenou do Španělska se společností Travel Service od CK Alexandria. Mohu si do příručního zavazadla do letadla vzít tonometr? Musím pravidelně sledovat krevní tlak. Děkuji za odpověď.

25.05.2014 22:54 Dominika
---.106.broadband7.iol.cz

Prosím jaká je max. Hmotnost člověka na palubě letadla?? Chceme letět do Španělska a známy ma 118kg tak Nevim jak to je Děkuji za odpověď

23.05.2013 09:31 Jindra
---.starnet.cz

dobrý den zeptám se zda si mohu vzít kabelku a příruční kufřík do letadla..děkuji za odpověd

15.10.2012 23:07 TOMÁŠ
---.metron.cz

Dobrý den letím na Bali a přepravuji 2kola a zavazadlo váží 30kg kolik zaplatím mám ještě kufr a ten váží také 30kg. Děkuji za odpověd

19.01.2012 13:22 Patrik
---.net.upcbroadband.cz

Dobrý den, v blízké době chci letět na nákupy do New Yorku. Rád bych se zeptal kolik zavazadel u sebe mohu mít a kolik KG maximálně mohu z Ameriky dovést na letenku ?

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist